Skip to main content

Elon Musk, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılıyor. Detaylar haberimizde…

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılıyor. Kendisi ve şirketi adına toplam 40 milyon dolar ceza ödeyecek olan Musk, CEO pozisyonunda kalmaya devam edecek.

ABD’nin Sermaye Piyasası Kurumu olan Komisyon, Musk’ın, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynağı bulduğuna ilişkin Twitter mesajlarının yanıltıcı olduğunu öne sürerek dava açmıştı. Bu davayla, Musk’ın halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasının yasaklanması talep edilmişti.

Dolandırıcılık iddiası ise Elon Musk’un Ağustos’ta Tesla’yı borsadan çıkaracağını ve şirketin hisselerini kendi üstüne geçireceği yolundaki Twitter mesajlarına dayanıyor.

Elon Musk, bu mesajlarında planı için gerekli kaynağı bulduğunu ve yatırımcılara hisse başına 420 dolar teklif edeceğini yazmıştı.

Musk, uzun süredir Tesla karşısında kısa pozisyon alan yatırımcıları eleştiriyor ve bu tutumun şirketin gerçek işine odaklanmasının önünde bir engel olduğunu söylüyordu.Ancak Komisyon bu iddiasının doğru olmadığını, Musk’ın gerçekte, herhangi bir fon ile kaynak anlaşması yapmak bir yana, böyle bir anlaşmanın ana hatlarını dahi daha konuşmadığını savunarak Perşembe günü dava açma kararı almıştı.

Musk, Komisyon’la vardığı anlaşma uyarınca CEO olarak kalmaya devam edecek. Ancak Musk, 45 gün içinde yönetim kurulu başkanlığını bırakacak, yerine “bağımsız” bir yönetim kurulu başkanı atanacak.