Skip to main content

Bilişim hukukunda geçtiğimiz ay Türkiye’de ve dünyada olup bitenleri Avukat Şebnem Ahi bir araya getirdi ve yorumladı.

Bilişim hukukunda geçtiğimiz ay Türkiye’de ve dünyada olup bitenleri Avukat Şebnem Ahi bir araya getirdi. Bu ayın öne çıkanları; Çin’den Twitch’e gelen erişim yasağı, Wikipedia erişim engeli ile ilgili başlayan hukuk mücadelesi ve sözleşmelere gelen Türk Lirası ayarı.

Çin’de Twitch’e erişim yasaklandı
Önce iOS uygulaması Çin mağazasından kaldırılan popüler canlı yayın uygulaması Twitch, daha sonra Çin’de tamamen erişime engellendi. Gerekçenin kötü alışkanlıkların kaldırılması ve gençlerin göz sağlığı olduğu ileri sürülürken diğer yandan e spor turnuvası izlenirken kullanıcılar arasında birden popüler olduğu için engellendiği de düşünülüyor. Daha önce de oyun endüstrisinde yasaklar getiren Çin’de bu yasak, kullanıcılar tarafından ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak yorumlanırken, hükümet veya uygulama tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Wikipedia erişim engeli ile ilgili hukuk mücadelesi sürüyor

Wikipedia’ya 29 Nisan 2017 tarihinden beri Türkiye’den erişim sağlanamaması karşısında Avukat Hakları Grubu tarafından erişim engelinin kaldırılması için Ankara Sulh Ceza Hakimliğine başvurularak hukuk mücadelesi başlatıldı. 2018 İstanbul Barosu Seçimlerinde Avukat Hakları Grubu’ndan aday olan Avukat Gökhan Ahi konuya dair yaptığı açıklamada, sitenin 5651 sayılı kanunda yer almayan bir gerekçeyle kapatıldığını, sadece ilgili sayfalardaki içerikler engellenebilecekken sitenin tümden engellenmesinin cezada orantılılık ilkesine aykırı olduğunu, hukuk mücadelelerinin devam edeceğini belirtti.

Google soruşturması sonuçlandı

Rekabet Kurumu’nun Google hakkındaki soruşturması sonuçlandı. Android cihazlarda otomatik olarak Google aramanın varlığı ve ana ekranda konumlandırılması, Google Webview’ın bu işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasının Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı olduğu gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından Google’a 93 milyon lira idari para cezası düzenlendi, Ankara idare mahkemelerine 60 gün içinde Google’ın itiraz hakkı bulunuyor.

ABD’den internet devlerinin tekelleşmesine karşı yasa hazırlığı

ABD’de sosyal medya ve internet şirketlerinin tekel oluşturması hakkında inceleme yapılabilmesi için yeni bir yasa tasarısı planlanıyor. Böylece şirketlerin anti-tekel yasasına uygunluğunun incelenmesi hakkında federal kurumların daha hızlı aksiyon alması bekleniyor. Beyaz Saray yetkilileri, bu yasanın herhangi bir şirkete yönelik olmadığını belirtse de, diğer yanda ABD Başkanı Trump’ın, Google, Facebook ve Amazon’a yönelik tepkili tutumunun bunda etkisi olduğu düşünülüyor.

Google hatasını kabul etti

Google’ın, geçtiğimiz ay yeni sürümü yayınlanan Chrome 69 ile giriş şartlarında kullanıcılara haber verilmeyen önemli değişiklikler olduğu tespit edildi. Kullanıcıların göz atma geçmişlerinin istemleri dışında Google tarafından kayıt altına alındığı iddiası karşılığında şirket bu iddiayı kabul etti ancak kullanıcıların sekronizasyona izin vermiş olması gerektiğini vurguladı.

Twitter özel mesajlar ilgili açığı giderdiğini açıkladı

Twitter’da kullanıcıların özel mesajlarının geliştiriciler tarafından izin verilmediği halde okunmasına imkan verdiği tespit edilen güvenlik açığı sonrasında, Twitter yaptığı açıklamada açığın giderildiğini ancak yüzde birlik kullanıcı kitlesinin bundan etkilenmiş olabileceğini duyurdu. Aynı zamanda kullanıcıların bu konuda herhangi bir şey yapmasına gerek olmadığı da belirtildi. Diğer yandan açığın tespit edilmesi Mayıs 2017 iken, çözümün henüz duyuruluyor olması kullanıcıların tepkisine yol açtı.

Sözleşmelere Türk Lirası ayarı
Resmi Gazete’de geçtiğimiz ay “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar”da değişiklik yapıldı ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin Türk Lirası’yla yapılması kararlaştırıldı. Bu düzenlemenin kısa süre içinde sözleşmelerin yeniden düzenlenmesi bakımından getireceği iş yükü bir yana, bilişim sektörü için de olumsuz etkiler doğuracağı bir gerçek.

Söz dizisinin jenerik müziği davalık oldu
Söz dizisinde kullanılan jenerik müziğinin eser sahibi olduğu iddiasında bulunan müzisyen Veysel Demirci, söz ve müziği kendisine ait olan “Dost Bulamadım” adlı müzik eserinin izin alınmadan kullanıldığını gerekçesiyle yapım şirketine 15 bin liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, eserin film şirketi tarafından YouTube’a yüklenerek milyonlarca kez dinlenmesinin de ticari gelir elde etmeye yaradığı, eser sahibinin maddi ve manevi zarara uğradığı belirtildi.

Av. Şebnem Ahi