Skip to main content

Sonunda merakla beklenen haber geldi, Tesla Türkiye’de sermaye artırımının ardından CEO’sunu seçti. Şirketin ürettiği 4 modelin bu yıl içerisinde Türkiye’de satışına başlaması bekleniyor.

Dünyanın en zengin iş insanı, Tesla CEO’su Elon Musk, 2017 yılında Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmiş, ardından da Anıtkabir’i ziyaret etmişti. O tarihten bu yana Musk’ın sahibi olduğu SpaceX ile Türkiye arasında çeşitli iş birliklerine gidilse de görüşme ile gündeme gelen bir konu, Tesla’nın ürettiği elektrikli araçlar ile Türkiye piyasasına girip girmeyeceği merak ediliyordu. Görüşmeden 4 yıl sonra Tesla’nın Türkiye pazarına gireceği kesinleşti.

Tesla’nın Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin paylaşılan haberlerden dolayı otomobil severler nefeslerini tuttu. Tesla, daha önce Türkiye’de kurmuş olduğu Tesla Motorları adlı şirketin sermayesinde 50 milyon TL artırıma giderken, Elon Musk, 2015 yılından bu yana Lufthansa Havayolları’nın Türkiye-Irak CEO’luğunu yürüten Kemal Geçer ile bizzat iş görüşmesi yaparak, kendisini Tesla Motorları’nın başına geçmesi için transfer etti.

Musk’ın 2017 yılındaki ziyaretinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk’ın şirketleri ile kamu ve özel sektör kurumları arasında uzay teknoloji alanı başta olmak üzere iş birliklerine gidilmesi hususunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Bu iş birliği kapsamında geçtiğimiz yılın Aralık ayında Türksat 5B uydusu da Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX firması tarafından Falcon 9 roketi ile Florida’dan fırlatılmıştı. Öte yandan, Elon Musk yine geçen ay, ana sermayesi 710 bin TL olan Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi’nin sermayesinde 50 milyon TL artırıma gitmişti.

Tesla’nın 2022 yılı içerisinde yapılanmasını tamamlaması ve halihazırda ürettiği 4 modeli de Türkiye’ye getirmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, servis ve bakım ağları ile yol yardımı hizmetlerinin de paralel olarak oluşturulması gündemde. Ayrıca, resmî web sitesindeki süperşarj istasyonları listesini de güncelleyen Tesla, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (Sakarya), İzmir ve Konya’yı listeye ekledi ve bu noktalara süperşarj istasyonlarının yakın bir zamanda kurulacağının da müjdesini verdi.