Skip to main content

ABD’li girişimci Elon Musk, uzaya fırlattığı Tesla ile çok konuşulan bir şov yaptı, ama Tesla Motors’un maddi açıdan yaşadığı sorunların üstesinden hala gelememiş gibi görünüyor.

Elon Musk‘ın elektrikli otomobil şirketi Tesla Motors, 2017 mali yılının 31 Aralık’ta sona eren çeyreğinde 675.4 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Mars‘a gönderilen ancak yörüngeyi ıskalayan SpaceX roketiyle ilgili haberlerin hemen ardından, Tesla‘nın şu ana kadarki en yüksek çeyreklik zararı ettiğini duyurdu.

Musk’ın en ses getiren girişimlerinden biri olan SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden dün uzaya fırlatılmış, roketle birlikte Tesla’nın ürettiği bir elektrikli araba da Mars’a fırlatılmıştı

Elektrikli araç, enerji depolama sistemleri ve güneş panelleri üreten Tesla Motors mali açıdan bekleneni uzun süredir veremeyen bir girişim. Piyasa değerinin yüksek olmasına rağmen, marka değeri gelirlere yansımıyor. Şirketin, 2016’nın aynı çeyreğindeki zararı 121 milyon dolar olmuştu.

Tesla Motors, zarar açıklamasıyla birlikte yeni üretim hedeflerini de duyurdu. Buna göre şirket, 2018’in ilk çeyreğinin sonuna kadar haftada 2 bin 500 adet ve ikinci çeyreğin sonuna doğru ise haftada 5 bin adet Model 3 Sedan üretecek.