Skip to main content

Teknoloji devleri, dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olmak için yarışıyor.

Trilyon dolarlık piyasa değeri ne sahip olmak, neredeyse imkansız bir kilometre taşı olarak görülüyordu. Halka arz edilmiş hiçbir ABD şirketi henüz on üç haneye ulaşamadı . Ancak geçen yıl Ocak ayındaki sıçramayla beraber bu potansiyele sahip bazı teknoloji devleri var. Bunların arasında Apple, Alphabet, Microsoft ve Amazon yer alıyor. 2017’de bu şirketlerin dördünde %33 ve daha fazla artış kaydedildi ve daha da yükselmesi bekleniyor.

Apple

iPhone üreticisi Apple, son altı aydır en değerli Amerikalı şirket unvanını elinde tutuyor.  Bu yüzden gözlemcilerin çoğu trilyon dolarlık şirketin Apple olacağını düşünüyorlardı. Apple, 2010’da Microsoft’u geçerek piyasa değerini yükseltti ve daha sonra en değerli şirket unvanını almasını sağlayan 2012’de ExxonMobil’i geride bıraktı. 2016’da ise sadece birkaç dakikalığına Alphabet, en üst noktada yer almış olsa da, Apple şu anda neredeyse iki yıldır lider konumda.

Bu ayın başında ise pazar payı 900 milyar doları aşan şirket, iPhone X satışları ile ilgili endişelerden etkilendi.  Apple, geçtiğimiz günlerde onuncu yılına özel olarak hazırladığı akıllı telefonunun üretim hedeflerini yarı yarıya azaltacağını açıklamıştı. Bu gelişmeye rağmen, bu hafta sonundaki iPhone X’in kazanç raporuna göre Apple, 1 trilyon dolarlık hedefin üzerine çıkabilir. Şu anda 857 milyar dolarlık piyasa değerine sahip şirketin, hedefine ulaşması için hisse senetlerinin %17 oranında yükselmesi gerekiyor.

Alphabet

Arama devi Alphabet’in hisse senetleri son beş yılda istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam etti. Arama motoru reklamcılığına hakim olan Google, ürünlerini modern yaşama daha entegre hale getirdikçe istikrarlı büyümesini sürdürdü. Son çeyrek raporunda %24’lük artışla 27.8 milyar dolara ve hisse başına elde ettiği kazancı %32’ye yükseldi. Burada % 28’lik kar marjı reklamın gücünü gösteriyor ve ortaya çıkardığı nakit para sürücüsüz otomobiller gibi yeni teknolojilere yatırım yapmak için risk almayı sağlıyor.

Alphabet ve Apple arasındaki rekabet sürerken yakın bir tarihte aradaki fark hayli azaldı ve hisse senetleri %13 artarak 826 milyar dolarlık piyasa değerini elde etti. Bu değerle, 1 trilyon dolarlık hedefine ulaşması için hisse senetlerinin %21 oranında yükselmesi gerekiyor.

Microsoft

Windows, Xbox ve Lumia gibi ürünleriyle tanınan, ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft, trilyon dolarlık şirket olma yarışına sessiz sedasız ayak uydurdu. Linkedin‘i satın alarak iş dünyasında ikiye katlanan bir başarı elde eden şirket, ilk dizüstü bilgisayarı Surface Book’u üreterek değerini yükseltti.

Son çeyrekte gelir iki basamaklı büyüme rakamları elde eden ve hisse senedi fiyatını %50 artıran Microsoft, 1 trilyon dolar piyasa değerine erişmesi için, hisse senetlerinin yüzde 38 oranında yükselmesi gerekiyor.

Amazon

Bugün, dünyanın en değerli dördüncü şirketi olan Amazon, 1999’da e-ticaretin daha yeni hayatımıza girdiği yıllarda faaliyete geçmişti. Şirketler arasında 2018’in en iyi başlangıcını yapan Amazon, bu yıl hisse senetlerini  yüzde 22 oranında artırdı. Raporlara göre şirketin, tatil sezonunda iyi bir kazanç elde ettiği görülüyor.  Geçtiğimiz hafta e-ticaretin devinin Aralık 2016’da kendi çalışanlarıyla denemelerini yaptığı kasiyersiz mağazası Amazon Go’yu açan şirketin, sonraki çeyrekte de büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Dünyanın en zengin insanı unvanına sahip Jeff Bezos liderliğinde çağımızın en iyi girişimlerinden biri olarak kabul edilen Amazon, bulut bilişim ağları ile satıcılar için rakipsiz bir rekabet ağı oluşturdu.

Geçtiğimiz haftadaki kazanç raporlarına göre, yıl sonuna kadar dört şirketten en az birini barajı aşmış olarak görebiliriz.

Business Insider