Skip to main content

Tesla, tam şarj ile yaklaşık 800 kilometre menzile ulaşabildiğini açıkladığı elektrikli tırı Semi’ın teslimatlarına başladı.

Tesla,teslimatlarına başlanması bir süredir merakla beklenen elektrikli tır modeli Semi’ı müşterilerine ulaştırmaya başladı. Bilindiği üzere şirket, tırların teslimatına 1 Aralık itibarıyla başlayacağını ve ilk müşterisinin 2017 yılının Aralık ayında 100 adet Semi siparişi veren Pepsi olacağını açıklamıştı.

Tesla’nın Nevada’da bulunan fabrikasında gerçekleştirilen etkinlik, Elon Musk’ın bir Tesla Semi ile sahneye gelmesi ile başladı. Musk, daha sonra, bir Semi tır romörku ile oluşturulan sahnede Tesla’nın geleceğe dair planlarını aktardı. İki Pepsi yöneticisine anahtar teslimi yapılan törende Musk soru kabul etmedi.

Semi tırın iki farklı modele sahip olacağı biliniyor. Tam şarj ile 300 ve 500 mil (sırasıyla yaklaşık 500 ve 800 kilometre) yol kat edebilecek olan bu modellerin fiyatları, 150 bin ve 180 bin dolar olarak belirlendi. Tesla, 2024 yılında Kuzey Amerika’da 50 bin Semi üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kaynak: Tesla just delivered its first all-electric Semi truck to PepsiCo and said it can cover up to 500 miles on a single charge – Insider