Skip to main content

Tam dolu hâliyle test sürüşü gerçekleştirilen ve 800 kilometre menzile sahip olduğu Elon Musk tarafından açıklanan Tesla Semi’ın teslimatları birkaç gün içerisinde başlayacak. İlk müşteri ise Pepsi.

Elon Musk, Tesla’ın elektrikli tır modeli Semi’ın tam dolu hâliyle gerçekleştirilen test sürüşünde 800 kilometre menzile ulaştığını açıkladı. Musk bu açıklamayı, Tesla’nın ilk Semi teslimatlarına başlamasından birkaç gün önce gerçekleştirdi. Musk’ın tweetine konu olan 500 mil menzile sahip modelin 37 ton yükle tam dolu hâliyle 0’dan 100’e çıkış süresi 20 saniye.

Tesla’nın Semi adlı elektrikli tır modeli bir süredir merakla bekleniyordu. 500 ve 300 mil (sırasıyla yaklaşık 800 ve 500 kilometre) menzile sahip iki farklı modele sahip olacağı açıklanan Semi, 1 Aralık itibariyle sipariş veren şirketlere teslim edilmeye başlanacak. Tesla’nın ilk müşterisi ise Pepsi. Pepsi, ilk Tesla Semi’ları 1 Aralık’ta Tesla’nın Giga Nevada fabrikasında gerçekleştirilecek olan bir törenle teslim alacak.

Öte yandan, Tesla’nın teslimatlara başlamasından bir hafta önce Coca-Cola Belçika’ya bir elektrikli tır filosu teslimatı gerçekleştiren Renault Trucks, bir reklam ile Tesla’ya ve Elon Musk’a takıldı.

Kaynak: Elon Musk: Fully loaded Tesla Semi aces 500-mile drive – Digital Trends