Skip to main content

Pilot proje için Hollanda’nın seçilmesi tesadüf değil, zira Avrupa’da bulunan şarj istasyonlarının yaklaşık üçte biri Hollanda’da.

Tesla, Pazartesi günü yaptığı bir açıklama ile Hollanda’da bulunan Supercharger ağını diğer markaların elektrikli otomobillerini kullanan sürücülere açtığını duyurdu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında sadece 10 adet Supercharger hızlı şarj istasyonunda diğer markaların araçlarının da şarj edilebilmesine imkân tanıyan Tesla, bu adımını Hollanda’nın tamamını kapsayacak şekilde genişletti.

Tescilli ve genişleyen bir Supercharger ağına sahip olan Tesla, yakın zamana kadar diğer markaların araçlarının kendi istasyonlarında şarj edilmesine izin vermiyordu. 2012 yılında inşa edilmeye başlanan bu ağ, an itibarıyla dünyanın dört bir yanında yaklaşık 30 bin şarj istasyonuna sahip.

Bu gelişmenin ardından, diğer markaların elektrikli otombillerini kullanan sürücüler, Tesla uygulaması üzerinden araçlarını Tesla şarj istasyonlarında şarj edebilecekler. Hollanda’nın yanı sıra Fransa, Norveç ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerde Tesla bazı şarj istasyonlarını aynı şekilde kullanıma açmış durumda.

Tesla, ayrıca, diğer markaların araçlarını kullanan sürücülere yansıyacak maliyetin, Tesla sürücülerine yansıyan maliyetten daha fazla olacağını, bunun sebebinin iste daha fazla araç ve bağlantı tipini desteklemek üzere yapılacak olan çalışmalar olduğunu belirtti. Tesla şarj aboneliği alarak sürücülerin bu maliyetleri azaltabileceklerinin de altı çizildi.

Tüm şarj istasyonlarının aynı anda tüm elektrikli araçlara hizmet vermeyeceğini belirten şirket, deneyimi inceleyeceklerini, bir tıkanıklık olup olmadığını takip edeceklerini ve kapasitenin yeterli olması durumunda diğer markaların araçlarına izin vereceklerini aktardı.

75 binden fazla elektrikli şarj istasyonu ile Hollanda Avrupa’da bulunan toplam şarj istasyonu sayısının yaklaşık üçte birine sahip. Tesla’nın ise ülkede 33 şarj istasyonu bulunuyor. Tesla’nın web sitesine göre 18 şarj istasyonunun daha inşa edilmesi planlanıyor.

Kaynak: Tesla opens entire Supercharger network in the Netherlands to all EVs – TechCrunch