İŞ DÜNYASI

Digital Age | 10.11.2021 - 13:53

Tesla hisselerinin yaşadığı %16’lık düşüşten sonra Elon Musk’un serveti 50 milyar dolar eridi

Servetindeki 50 milyar dolarlık düşüşe rağmen dünyanın en zengin insanı Elon Musk ile ardından gelen Jeff Bezos’un servet farkı hâlâ 122 milyar dolar seviyelerinde.

Tesla hisselerinin yaşadığı %16’lık düşüş, dünyanın en zengin insanı Elon Musk’un kişisel servetini de etkiledi. Elon Musk’un Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ve bir hissedarın paylaştığı tweetlerin bu düşüşün sebepleri olduğu düşünülüyor.

Bloomberg’in haberine göre iki günde servetinden 50 milyar dolar eksilen Elon Musk, 323 milyar dolarlık serveti ile hâlâ dünyanın en zengin insanı konumunda. Bloomberg, Musk’un servetindeki bu düşüşün kaydettikleri en büyük iki günlük düşüş olduğunu açıkladı.

ABD’de Demokrat Parti’nin milyarderlerden vergi alınması için sunduğu yasa önergesi sonrası Musk, Twitter üzerinden yaptığı bir ankette Twitter kullanıcılarına sahip olduğu Tesla hisselerinin %10’unu satıp satmaması gerektiğini sordu. Twitter kullanıcıları bu soruyu “evet” şeklinde yanıtladılar. Demokrat Parti’nin önergesi, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi milyarderleri hedef alıyordu. Zira şirket hisseleri üzerinden servet elde eden bu isimler, borsada işlem gören hisselerin satılmaları haricinde vergi ödemiyorlar. Musk’un bu anketine Twitter kullanıcılarının “evet” yanıtını vermeleri Tesla hisselerinin %7 düşüşüne neden oldu.

Ayrıca, Michael Burry’nin Salı günü paylaşıp daha sonra sildiği bir tweet, Elon Musk’un vergi ödemek için değil, kişisel borçlarını ödemek için hisselerinin bir kısmını satmak istediğini ima ediyordu. Bu tweet sonrası Tesla hisseleri %12’lik bir düşüş yaşadı.

Elon Musk’un kardeşi ve Tesla yöneticilerinden biri olan Kimbal Musk’un geçtiğimiz hafta 100 milyon dolarlık hisse satışı yapması da şirket üzerinde başka bir baskı oluşturdu.

Bu sert düşüşlere rağmen Tesla hisseleri sene başından beri %40 artışta. Elon Musk ile Jeff Bezos arasındaki servet farkı ise 122 milyar dolar seviyelerinde.

Kaynak: Elon Musk lost $50 billion in 2 days after Tesla shares plunged 16% — but he’s still worth over $100 billion more than Jeff Bezos – Business Insider