Skip to main content

NHTSA’in bir şikayet üzerine açtığı soruşturma sonucu Tesla, araçlardaki Passenger Play adlı özellikte değişikliğe gitme kararı aldı.

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) Tesla’nın hareket halindeki araçlarda dokunmatik ekran üzerinde oyun oynamaya izin vermesi ile ilgili yapılan bir şikâyetin ardından Tesla hakkında bir soruşturma açtığı biliniyordu. Bu soruşturma her ne kadar bir kişinin şikayeti üzerine açılmış olsa da 580 bin aracı kapsıyordu. Tesla, soruşturmanın da etkisiyle araçlarında bulunan Passenger Play adlı özellik ile ilgili bir karara vardı.

Passenger Play, araçlarda bulunan dokunmatik ekranlarda Solitaire ve Sky Force Reloaded gibi oyunların oynanmasına olanak sağlıyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayına kadar sadece araçlar dururken erişilebilen bu özellikte değişikliğe giden Tesla, hareket halindeki araçlarda da oyun oynanabilmesine imkân sağlamıştı.

Tesla Model 3 sahibi olan Vince Patton’un, aracı hareket halinde iken dokunmatik ekranda oyun oynayıp oynayamayacağını test etmek üzere boş bir otoparkta deneme yapması ve Passenger Play’in oyun oynamaya izin verdiğini görmesi üzerine yaptığı şikâyet, açılan soruşturma kapsamında NHTSA ile Tesla arasında bu konuda iletişim kurulmasına yol açtı.

Passenger Play’in başlatıldıktan sonra oyuncuya aracı kullanıp kullanmadığını sorduğu ve aracın hareket halinde olup olmadığı fark etmeksizin, oyuncunun aracı kullanmadığını belirten butona basarak oyunlara giriş yapabildiği öğrenildi.

Tesla, aldığı karar ile bu özelliği tekrar eski haline getirecek, hareket halindeki araçlarda Passenger Play’i kullanmak mümkün olmayacak.

Kaynak: Tesla to Block Drivers From Playing Games While Car Is Moving – Gizmodo