Skip to main content

Dava, TikTok moderatörlerinin çalışma şartlarını da ortaya koydu.

Candie Frazier isimli TikTok moderatörü, işi gereği şiddet, silahlı okul baskını, ölümcül düşüşler ve yamyamlık içeren görüntüleri izlediği, bu görüntülerin uyuyamamasına ve uyuduğunda kabuslar görmesine yol açtıkları gerekçesiyle TikTok’a ve TikTok’un sahibi olan ByteDance’e dava açtı.

Frazier’in şikâyeti ile birlikte TikTok moderatörlerinin çalışma düzenleri de paylaşıldı. TikTok’un içerik sayısının çokluğu nedeniyle her videonun maksimum 25 saniyesini ve aynı anda üç ila on video izlemelerini istediği moderatörler, 12 saatlik vardiyalarda 1 saat yemek molası ve iki adet 15 dakikalık mola ile çalışıyorlar.

Facebook ve Youtube gibi içeriklerin sıkı bir şekilde kontrol edildiği platformlar gibi TikTok’un da moderatörler için çeşitli yönergeler oluşturduğu, bu yönergeler içerisinde vardiyayı dört saate indirmek ve psikolojik destek sağlamak olduğu, fakat TikTok’un bu yönergeleri uygulayamadığı da dava dosyasında yer aldı.

Bahsi geçen türde içeriklerin kullanıcıların karşısına çıkmamaları için çalışan moderatörler uygunsuz görüntüleri izlemek zorunda kalıyorlar. Engadget’in haberine göre moderatörlük hizmeti veren şirketlerden biri, moderatörlere yapacakları işin travma sonrası stres bozukluğu yaratabileceğini bildiklerini ve kabul ettiklerini beyan ettikleri rıza formları sunduğunu kabul etti.

Frazier’ın kendisi ile aynı pozisyonda bulunan moderatörleri temsil etmek, yaşadıkları zorluklardan dolayı ücretlerine tıbbi destek yardım yapılmasını sağlamak ve yaşadığı psikolojik zarara karşılık tazminat almak istediği biliniyor.

Kaynak: TikTok moderator sues over mental trauma caused by graphic videos – Engadget