Skip to main content

Tesla, merakla beklenen Cybertruck için teslimat tarihini 30 Kasım olarak belirledi.

Tesla, elektrikli pickup modeli Cybertruck’ı 2023 yazında ve daha sonra üçüncü çeyrekte müşterilere teslim etme sözü vermişti. Bu teslim tarihlerinin ikisini de kaçıran şirket, nihayet yeni teslimat tarihini paylaştı.

Tesla CEO’su Elon Musk Çarşamba günü X paylaşımında, Tesla’nın üçüncü çeyrek kazanç raporuyla birlikte Cybertruck teslimat etkinliğinin 30 Kasım’da şirketin Austin giga fabrikasında düzenleneceğini duyurdu.

Tesla’nın üçüncü çeyrek kazanç raporu, geçen yılın aynı dönemine göre kârda yüzde 44’lük bir düşüş olduğunu gösterdi. Cybertruck teslimat tarihinin dahil edilmediği raporda, Cybertruck’ın pilot üretiminin şirketin Austin, Teksas yakınlarındaki fabrikası Giga Texas’ta başladığına dair bir not yer aldı. Tesla, üçüncü çeyrekte 23,35 milyar dolar gelir bildirdi. Bu gelir, daha yüksek araç teslimatları ve işinin diğer bölümlerindeki büyüme sayesinde yıllık bazda yüzde 9 arttı.

Üçüncü çeyrek kazanç raporuna göre, gigafabrika seri üretime ulaştığında 125 binden az Cybertruck üretme kapasitesine sahip olacak; Musk, Tesla’nın bu sayıya 2024’te ulaşamayacağını ancak 2025’te ulaşması gerektiğini söyledi.

Tesla’nın üçüncü çeyrek kazanç raporunda şirketin işletme giderlerinin, kısmen Cybertruck’ın da etkisiyle, yıllık yüzde 43 artışla 2,4 milyar dolara yükseldiği görülüyor.

CEO Elon Musk’a göre Cybertruck üretimini artırmak, şirket için kolay olmayacak ve Cybertruck’ın para kazandırması yaklaşık 18 ay sürecek. Musk, hacimli üretime ulaşmak ve insanların karşılayabileceği bir fiyatla nakit akışını pozitif hale getirmek çok büyük bir çalışma gerektireceğini ifade etti.

Kaynak: Tesla Cybertruck deliveries set for Nov. 30 – TechCrunch