Skip to main content

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın, insanların yapay zekâ ile arkadaş olması konusunda derin endişeleri var.

The Wall Street Journal’ın Tech Live konferansına katılan OpenAI CEO’su Sam Altman, insanların yapay zekâ ile olan ilişkileri konusunda derin endişeleri olduğunu söyledi. Altman, Tech Live etkinliği sırasında The Wall Street Journal’dan Joanna Stern’e “Kişisel olarak herkesin yapay zekâ arkadaşlarına çok yakın olduğu ve insan arkadaşlarına daha fazla yakın olmadığı bu gelecek vizyonu hakkında gerçekten derin endişelerim var” dedi.

Yapay zekâ ve insanlarla etkileşimler arasında ayrım yapmanın önemli olduğunu söyleyen Altman, “Buna kasıtlı olarak bir kişinin adını değil, ChatGPT adını verdik” diyerek OpenAI’ın kullanıcılara bir kişiyle konuşmadıklarını açıkça belirttiğini ekledi.

Meta’nın baş ürün sorumlusu Chris Cox da, aynı etkinlik sırasında yapılan ayrı bir röportajda Altman’ın yorumlarına yanıt olarak, “Yapay zekâ asistanımızın adı Meta AI. Benzer şekilde nötr bir tona ve tarafsız bir kişiliğe sahip” dedi.

Altman, insanların chatbot’larla bağ kurması konusundaki endişesinde haklı olabilir. Düşünce kuruluşu Public Citizen tarafından yayımlanan bir rapora göre, insanlar nesnelere antropomorfizm (insani nitelikler ekleme) eğiliminde. Rapor, chatbot kullanan şirketlerin kullanıcıların güvenini istismar edebileceği ve duygularını manipüle edebileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak: OpenAI’s Sam Altman has ‘deep misgivings’ about people becoming friends with AI – Business Insider