Skip to main content
İş Dünyası

Temmuz ayında bilişim hukuku gelişmeleri

01 Ağustos 2017No Comments

Temmuz’da bilişim hukukun gündemine yansıyan konular arasında Çin’de WhatsApp’ın engellenmesi, iTaksi sistemine ses ve görüntü kaydı alınması iddiası, Trump’a Twitter takipçilerinin dava açması, Almanya’da sosyal medyada nefret söylemlerine dava açılmasına ilişkin yasanın kabul edilmesi ve AB’de işverenlerin mülakat öncesi çalışanların sosyal medya hesaplarını taramaması yer aldı.

DisiplinÇin WhatsApp’ı engelledi.

Devlet kontrolü kurulamayan ve uçtan uca şifreleme ile çalışan WhatsApp, Çin’de engellendi. Daha sonra birtakım özelliklerinin kısıldığı ve sadece yazılı mesajların gönderilebildiği, uygulamaya erişimin yavaşlatıldığı haberlere yansıdı. Çin’de daha önce de VPN’lere erişimin yasaklandığı, pek çok firmadan kaynak kodların dahi talep edildiği görülmüştü. Tabii, bu durumun haberleşme özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği düşünüldüğünden, yeni yasaklar internet sansürüne karşı duruştakilerin ve teknoloji firmalarının tepkisini topladı.

– İTaksi sistemine dâhil taksilerde, ses ve görüntü kaydı alındığı iddia edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi üzerine taksilerde kullanılmaya başlanan bu uygulama aslen güvenlik için alınan bir önlem. Ancak taksiye binenlerin konuşmalarının ve görüntülerinin de kayıt altında olacağı düşünülürse, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi bakımından bu uygulama daha şimdiden bireylerde endişe yaratmış durumda. Toplu taşıma aracından ziyade, özel kullanıma tahsis edilen taksilerde özel hayatın ihlal edileceği yönünde ciddi endişeler oluştu. İTaksi’ye dâhil taksilerde, ses ve görüntünün kaydedildiğine dair herhangi bir uyarı bulunmuyor.  İstanbul Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili genelgesinin iptali için dava açarken, sistemin geliştiricisi İsbak A.Ş.’nin mühendisleri sosyal medyada, ses kaydedilmediğini sadece görüntü kaydedildiğini dile getirdiler.

-Trump’a Twitter takipçilerinden dava açıldı.

Sitede yayınladığı içeriklere eleştirel yorumlar yapan bazı kullanıcıların Trump tarafından engellendiğinin iddia edilmesi üzerine, engellenen kullanıcılar bu sebeple dava açtı. Gerekçeleri ise ifade özgürlüklerinin engellenmesi ve devlet hakkında edinecekleri haberleri bu yolla edinmekten kısıtlanma sebebiyle haber alma özgürlüğünün ihlali.

-İşverenlere mülakat öncesi çalışanların sosyal medyasını taramasına yasak

-Almanya’da sosyal medyadaki nefret söylemleri içeren paylaşımlar ile ilgili ceza öngören yasa Alman Federal Meclisi’nde onaylandı.

Buna göre, sosyal medya sitelerine suç içeren paylaşımlar şikâyet edildiğinde, en geç 24 saat içinde kaldırılması ya da engellenmesi gerekiyor. İçerik açıkça suç teşkil etmiyorsa, bu içeriklerin de yedi gün içerisinde kaldırılması öngörülüyor. Bu yasaya uymayan şirketlere de 50 milyon Euro’ya kadar para cezası verilebilecek. Sosyal medya siteleri her 6 ayda kaç şikâyet aldıkları ve bu şikâyetlere nasıl yanıt verdikleri konusunda da bilgi vermek zorunda kalacak. Ayrıca Alman polisi 4 farklı eyalette operasyon düzenleyerek Twitter ve Facebook’ta nefret söylemi yaydıkları belirlenen 36 kişinin evlerine baskın gerçekleştirdi.

-AB’den işverenlere mülakat öncesi sosyal medyayı tarama yasağı getirildi.

Bu düzenlemeye göre işveren, çalışana sosyal medya siteleri üzerinden arkadaşlık isteği gönderip de eklemeye zorlayamayacak. Buradaki paylaşımlara göre işe alıp almama durumunu değerlendiremeyecek. Böyle bir talebi varsa önceden feragatname imzalayacak ve bunlarla ilgili verilere sahip olabilecek 3. Taraf firma ve kişilerle çalışması da yasaklanacak. Çalışanı giyilebilir bir teknoloji ürünü kullanmaya zorlayıp da onların sağlık ve aktivite hareketlerini takip edemeyecek. Müşterilere çalışan bilgilerini veremeyecek.  Aksi halde, bunu yapan şirketlerin AB veri koruma kurallarını ihlal ettiği sonucuna varılacak.

 Av. Şebnem Ahi