UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 20.06.2022 - 10:05

Telegram’dan ‘premium’ plan

700 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, ücretli abonelik planını ve uygulamaya eklenen yeni özellikleri duyurdu.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 700 milyonu aşan Telegram, bu sayıya sadece kişisel öneriler ile ulaşıldığının, uygulamanın kullanıma açıldığı günden bu yana ücretli hiçbir reklamın yapılmadığının altını çizdi; Telegram Premium adlı ücretli abonelik planı ile birlikte hem bu plandan hem de ücretsiz plandan yararlanan kullanıcılarının yararlanabilecekleri yeni özelliklerini duyurdu.

Telegram Premium kullanıcıları, 4 GB’a kadar dosya gönderimi yapabilecek ve mümkün olan en yüksek hızda dosya indirebilecekler. Ücretsiz plan Telegram kullanıcılarına 2 GB’a kadar dosya gönderimi imkânı sağlarken, 4 GB’lık dosyaları tüm kullanıcıların indirebilmeleri sağlanacak.

Premium ile sınırları iki katına çıkaran Telegram,  ücretli aboneliğe sahip kullanıcılarının 1000 kanalı takip edebileceklerini, her biri 200 sohbet içeren 20 sohbet klasörü oluşturabileceklerini, herhangi bir Telegram uygulamasına dördüncü hesabı ekleyebileceklerini, 10 adet sohbeti ana sayfaya sabitleyebileceklerini ve favori çıkartmalarının 10 tanesini sabitleme imkânı bulacaklarını duyurdu.

Telegram, Premium kullanıcılarına hakkında alanına daha uzun bir açıklama yazma ve bağlantı ekleme imkânı tanımasının yanı sıra 20 adede kadar t.me bağlantı rezervasyonu yapmalarına da olanak tanıyacak.

Sesli mesajları dinlemek istemeyen ya da dinleyemeyecek bir durumda olan Telegram Premium kullanıcıları tek tuşla sesli mesajları metne çevirebilecekler.

Benzersiz mesaj tepkileri, tam ekran çıkartmalar, gelişkin sohbet yönetimi, hareketli profil resimleri, Telegram’ı desteklediklerine dair özel bir rozet, değiştirilebilir uygulama simgeleri, reklamsız kullanım da Telegram Premium’un avantajları arasında bulunuyorlar.

Öte yandan, tüm kullanıcılara genel gruplara katılma isteği gönderme imkânı sağlanacak. Tanınmış kişiler ve kurumların kullanıcı adlarının yanlarında bir doğrulama rozeti bulunacak.

Kaynak: 700 Milyon Kullanıcı ve Telegram Premium – Telegram