GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 17.06.2022 - 19:46

Julian Assange’ın ABD’ye iadesi onaylandı

İngiltere’de bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın casuslukla suçlandığı ABD’ye iadesi İngiliz hükümetince onaylandı.

WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange hakkında Nisan ayında bir Londra mahkemesince çıkarılan karar İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Assange’ın casuslukla suçlandığı ABD’ye iadesi bir süredir tartışılıyordu. Assange’ın, 2010-2011 yıllarında binlerce gizli askeri belgeyi yayınlayan WikiLeaks ile ilişkisinden dolayı 18 casusluk suçlamasıyla karşı karşıya olduğu biliniyor.

Assange, geçtiğimiz on yılın önemli bir kısmını Londra’da bulunan Ekvador Büyükelçiliği’nde geçirdi. Şu anda yüksek güvenlikli bir hapishanede bulunan Assange’ın karara itiraz için 14 günü var.

Assange, WikiLeaks’ı 2006 yılında kurmuş ve farklı kaynaklardan gelen belgeleri yayımlamaya başlamıştı. Site, ABD ordusunda bir istihbarat görevlisi olan Chelsea Manning’in kendisinin de katıldığı Orta Doğu görevlerinden 2000’li yılların sonlarına kadar uzun bir dönemin belgelerini yayımlanmasıyla birlikte dikkat çekmişti.

Kaynak: Julian Assange Extradition to US Approved by UK Government – Gizmodo