Skip to main content

Teknosa, ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ program kapsamında 1 milyar TL’lik yatırım planlıyor ve e-ticaret brüt işlem hacmini 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

“Yeni Neslin Teknosa’sı” mottosuyla 2019 yılından bu yana tüm süreçlerini dönüştüren ve hedeflerini “Dijital Odaklı Dönüşüm” programıyla büyüten Teknosa, düzenlediği basın toplantısıyla 2024 hedeflerini paylaştı.

Şirketin 2023 finansal sonuçlarının ve 2024 hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Teknosa CEO’su Sitare Sezgin, dijitalleşme, müşteri deneyimi ve sürdürülebilirlik odağıyla istikrarlı bir biçimde büyüdüklerini belirtti. 2023 yılında cirolarını enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş sonuçlara göre 47,3 milyar TL’ye, net kârlarını 748 milyon TL’ye çıkardıklarını söyleyen Sezgin, e-ticaret brüt işlem hacimlerini yüzde 68 oranında artırarak 10,1 milyar TL’ye taşıdıklarını ifade etti. 2019’dan bu yana uyguladıkları dönüşüm programının sonuçlarını görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Sezgin, “Dönüşüm programını uyguladığımız dört buçuk yıl içinde her alanda performansımızı artırdık. Web sitemizdeki trafik iki kat arttı. Müşteri sayımızda yaklaşık yüzde 45 artış oldu. Periyodik olarak yapılan değerlendirme ve ölçümlerde NPS yani tavsiye edilme skorumuz 30 puan arttı. Pazaryeri dahil e-ticaret payımız 2,3 kat artış gösterdi. Pazar payımızda 1,5 puan artış oldu. Bu yıl da dijital altyapı ve çözümlere odaklanarak, şirketimizi güçlü fiziksel varlığa sahip dijital tüketici elektroniği platformuna dönüştürmeye devam ediyoruz” dedi.

Yeni kategorilerle büyümek

2024 yılında 1 milyar TL yatırım planladıklarını belirten Sitare Sezgin, dijitalleşme, çoklu kanalda müşteri deneyimi, teknolojik altyapı, IT, yapay zekâ çözümleri, mağaza açılışları ve renovasyonları için yatırım yapmaya devam edeceklerini vurguladı; 2024 yılında da pazarın üzerinde büyüyerek sürdürülebilir kârlılığı korumak istediklerini belirtti.

Sezgin, “Sektörümüzdeki ilk teknoloji odaklı pazaryerinde ürün çeşitliliğimizi 36 kat artırıp, 200 bin adede çıkardık. Uzun vadede hedefimiz Teknosa’yı pazaryerinde oluşturduğumuz yeni kategorilerle büyütmek. Yakın zamanda wellbeing için ürün gamımızı genişleterek, teknosa.com’da özel bir sekme açtık. Bu yeniliğimizle Türkiye’de kendi sektörümüzde wellbeing konusunu sahiplenen ilk şirket olduk. Pazaryeri ile daha da güçlendirdiğimiz dijital kanallarımızla e-ticaret brüt işlem hacmimizi 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Diğer yandan mağaza ağımızı gelişen trendlere uygun olarak dönüştürmeye devam ediyoruz. 2022 yılı ikinci yarısından itibaren 28 mağazamızı dijital konsepte dönüştürdük. Sektörde bir ilk olan yeni dijital mağaza konseptimiz çok daha rahat, dijital, erişilebilir ve sürdürülebilir bir yapıya sahip” diye konuştu.

“Teknoloji erkek işi değildir”

Teknosa’nın tüm işlerinin merkezinde sürdürülebilirlik olduğunu ve 2050 yılına kadar Net Sıfır Emisyon’a ulaşmak istediklerini ifade eden Sitare Sezgin, bu kapsamda yenilenebilir enerji, enerji tasarrufu, atık yönetimi ve döngüsel ekonomiye katkı sunan uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Sezgin şöyle devam etti: “İlk kez 2022 yılında raporlama yaptığımız Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği programında skorumuzu A- (liderlik) seviyesine yükselttik. Adana Sabancı mağazamızın çatısına GES kurduk. Burada kurduğumuz paneller yılda yaklaşık 58 hanenin tüketimine eşdeğer olarak yıllık 175 bin kWh elektrik üretimi yapıyor. Lojistik merkezimiz ile 80 mağazamızda yenilebilir enerji kullanıyoruz. İklimlendirme sektöründeki öncü markamız İklimsa ile güneş enerjisi sistemleri alanında güçlü işbirlikleriyle yolumuza devam ediyoruz. ‘Teknoloji erkek işi değildir’ diyoruz. Genel müdürlükteki yöneticilerimizin yüzde 52’si, orta kademe yöneticilerimizin yüzde 40’tan fazlası kadın çalışanlardan oluşuyor. Habitat Derneği ile birlikte Türkiye genelinde yürüttüğümüz ‘Kadın için Teknoloji’ projemiz 17’nci yılını doldurdu. Bugüne kadar 30 bini aşkın kadına teknoloji eğitimi verdik. Ülkemiz ve paydaşlarımız için daha fazla değer yaratan bir Teknosa hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.”