Skip to main content

Microsoft, yerleşik yapay zekâ donanımına sahip Copilot Plus bilgisayarlarını duyurdu.

Teknoloji devi Microsoft, yapay zekâyı dizüstü bilgisayarlara entegre etti ve “Copilot Plus” bilgisayarlarını duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre Microsoft’un yeni Copilot Plus bilgisayarları, yerleşik yapay zekâ donanımına ve işletim sistemi genelinde yapay zekâ özelliklerine sahip olacak.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, dün şirketin genel merkezinde düzenlenen bir etkinlikte, Microsoft’un Dell, Lenovo, Samsung, HP, Acer ve Asus gibi tüm büyük dizüstü bilgisayar ortaklarının Copilot Plus bilgisayarları sunacağını söyledi. Microsoft ayrıca Surface serisine iki dizüstü bilgisayar ekledi. Nadella, Intel ve AMD işlemcili dizüstü bilgisayarların da bu yapay zekâ özelliklerini sunacağını söyledi.

Yapay zekâ yetenekleri, bilgisayarlarda bulunan NPU (nöral işlem birimi) ile mümkün olacak. Şirket bunun yanı sıra yapay zekâdan güç alan “Recall” (Geri çağırma) adlı yeni bir özellik tanıttı. Copilot Plus bilgisayarlar, Recall özelliği ile kullanıcının bilgisayarında yaptığı her şeyin aranabilir bir fotoğrafik geçmişini oluşturacak. Böylece kullanıcı yaptığı bir şeyi hatırlamak için bilgisayarında oluşturulan geçmişte arama yapabilecek. Dizüstü bilgisayarlar, bu yeni özellikleri desteklemek için Windows 11’in bir parçası olarak 40’tan fazla yapay zekâ modelini çalıştıracak. Microsoft’un yerleşik yapay zekâ asistanı Copilot da OpenAI’ın geçen hafta tanıttığı GPT-4o modelini destekleyecek.

Microsoft’un tüketici CMO’su Yusuf Mehdi, yeni dizüstü bilgisayarların M3 işlemcili MacBook Air’dan “yüzde 58 daha hızlı” olacağını ve “tüm gün” dayanan pil ömrüne sahip olacağını söyledi.

Öte yandan Copilot Plus bilgisayarların, Microsoft’un vaat ettiği performansı sunabilmesi için belirli gereksinimleri karşılaması gerekeceğini belirtelim. En az 256 GB SSD’ye, 16 GB RAM’e ve entegre nöral işlem birimine sahip olması gerekecek.

Microsoft’un “Windows dizüstü bilgisayarlarda yeni bir çağın başlangıcı” olarak tanıttığı Copilot Plus bilgisayarlar, 18 Haziran’da piyasaya sürülecek ve Qualcomm işlemcileri kullanacak. Intel ve AMD işlemcili modeller ilerleyen tarihlerde satışa sunulacak.

Kaynak: Microsoft announces Copilot Plus PCs with built-in AI hardware – The Verge