Skip to main content

Dünyanın önde gelen yapay zekâ uzmanları otonom silahlara karşı, iş işten geçmeden önlem alma çağrısı yaptı.

Aralarında OpenAI kurucusu Elon Musk, Skype kurucu ortağı Jaan Tallinn, yapay zeka (AI) araştırmacısı Stuart Russell gibi ünlü isimlerin de bulunduğu binlerce teknoloji lideri, öldürme özelliği olan otonom silahların kullanılmasına ve geliştirilmesine karşı hükümetleri uyardı.

160’tan fazla kuruluş ile 90 ülkeden toplamda 2 bin 460 akademisyen, bilim insanı ve teknoloji uzmanı, bu hafta otonom silahların kullanılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmayacaklarına dair söz verdiler. Yapay zekânın askeri sistemlerdeki rolünün artacağına dikkat çeken uzmanlar, hükümetleri ve siyasetçileri otonom silahları denetim altına alacak yasalar yapmaya, “birlikte, sıkı uluslararası kuralları olan bir gelecek inşa etmeye” çağırdılar.

Binlerce AI uzmanının ‘katil robotlar’ hakkında hemfikir olduğu tespitlerden bazıları şöyle:

“Ölümcül otonom silahlar baskı ve şiddetin güçlü araçları haline gelebilirler, bilhassa da gözetleme ve veri sistemlerine bağlantılı olduklarında…”

“Ölümcül otonom silahlar nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlardan oldukça farklı özelliklere sahip. Sadece bir grubun tek taraflı eylemi kolayca bir silahlanma yarışına dönüşebilir ve uluslararası toplum bunun önüne geçecek teknik araçlara ve global yönetim sistemlerine sahip olmayabilir.”

Future of Life Institute: “Ölümcül otonom silah sistemleri kişilerin kimliğini belirleyip, onları hedefleyip insan müdahalesi olmadan öldürebilir… Bu ‘katil robotlar’ hacklenme riski taşıyor ve sonunda kara borsaya düşmeleri olası.”

Human Rights Watch: “Ölümcül otonom silah sistemleri dünyada özellikle ABD, Çin, İsrail, Güney Kore, Rusya ve Birleşik Krallık’ta geliştiriliyor.”

“Kimin ölüp kimin yaşayacağı kararını robotlara bırakamayız.”