Skip to main content

Türkiye İnovasyon Haftası 2015 kapsamında İstanbul’da düzenlenen WAVE İnovasyon Sergisi; Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sanal gerçeklik teknolojisiyle ziyaret edildi

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) stratejik ortağı BNP Paribas tarafından tasarlanan ve bugüne kadar Paris, Milano ve San Francisco gibi dünyanın önde gelen şehirlerinin ardından, Türkiye İnovasyon Haftası 2015 kapsamında İstanbul’da düzenlenen WAVE İnovasyon Sergisi; Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sanal gerçeklik teknolojisiyle ziyaret edildi.

İstanbul’da ziyaretçi akınına uğrayan ve 5000’den fazla kişinin gezdiği sergide, daha az kaynakla daha çok şey yapan insanlığın ortak dehayla daha iyi bir dünya inşa edebileceğini öngören yeni inovasyon anlayışı ‘tutumlu inovasyon’un elle tutulur, somut örnekleri yer aldı. Sergide, dünya genelinde etkili olan ve geleneksel rollere meydan okuyan ortak yaratım, maker hareketi, paylaşım ekonomisi, döngüsel ekonomi ve katılımcı ekonomi olmak üzere beş ana akım inceleniyor.

WAVE Sanal Gerçeklik ile Uludağ’da
Sanal gerçeklik ile ziyaret edilebilir bir versiyonu Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde gösterilmek üzere hazırlandı. Enüstkat Interactive Ajans Başkanı Orkun Altınbayrak ise Türkiye’deki ilk sanal gerçeklik sergisi olan proje hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’de ilklerden olan projenin kreatif çalışma, hazırlık ve uygulama aşaması 2 ay sürdü. İstanbul sergisinin bire bir yüksek kalitede üç boyutlu modellenmesi ve tüm dünyadan ve Türkiye’den derlenmiş toplamda 26 projenin 3 boyutlu olarak sergi içerisine yerleştirilmesi ilk aşamamızdı. Sanal gerçeklik uygulamasının hayata geçirilmesi ve sergide bulunan tüm projeler için sesli açıklamaların entegre edilmesi ise ikinci aşamamız oldu. Ziyaretçiler yaratılan 3 boyutlu sergi ortamı içerisinde yürüyerek dolaşabilme ve sergilenen projeler ile ilgili sesli bilgi alabilme imkanına sahip oldular.”