Skip to main content

iFixit ve PIRIG, FTC’ye diğer önlemlerin yanı sıra tamir edilebilirlik puanlama sistemi oluşturmasını isteyen bir dilekçe sundu.

Temelde bir cihazın sahibi tarafından tamir edilebilmesini ya da dilediği yerde tamir ettirilebilmesini savunan tamir hakkı konusu, savunucularının gündeminde yer almaya devam ediyor.

Tamir hakkı savunucuları, ABD Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) elektronik üreticileri için tüketicilerin kendi cihazlarını tamir etmelerini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni kurallar getirmesini istiyor.

Tamir rehberi sitesi iFixit ve ABD Kamu Çıkarı Araştırma Grubu (PIRG), Salı günü FTC’ye tamir hakkı için yeni bir kural koyma sürecini başlatmak amacıyla bir dilekçe sundu. Her ne kadar California, Minnesota ve New York olmak üzere üç eyalet yakın zamanda tamir hakkı yasalarını çıkarmış olsa da, benzer kuralların ülke çapına yayılması Senato’da hız kaybetti. Dilekçede özetlenen tamir hakkı kuralları eyaletlerin şu ana kadar yürürlüğe koyduklarının çok ötesine geçiyor.

FTC tamir hakkını destekliyor ancak savunucuları daha agresif eylemlere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. iFixit’in sürdürülebilirlik direktörü Elizabeth Chamberlain bir blog yazısında “FTC yalnızca kuralların mevcut olması durumunda bir konuda harekete geçebilir” diyor.

iFixit ve PIRG ayrıca FTC’den, şirketlerin bir ürünün parçalarını kullanım ömrü boyunca kolayca değiştirilebilir hale getirmesini ve ekranlar gibi kolayca kırılabilen parçaların bulunabilmesini sağlayan kurallar koymasını talep ediyor.

Tamir hakkı savunucuları ayrıca FTC’den Fransa’da kullanılana benzer ve diğer ülkeler tarafından geliştirilmekte olan bir tamir edilebilirlik puanlama sistemi geliştirmesini istiyor.

FTC’nin kural koyma süreci biraz zaman alıyor. Çünkü halktan ve diğer paydaşlardan görüş alması gerekiyor. Hatta dilekçeyi kabul edip etmemesine de karar vermesi gerekiyor. Yani tamir hakkı mücadelesi ivme kazanmaya devam etse de, bir süre daha beklenmesi gerekecek gibi görünüyor.

Kaynak: Right-to-repair advocates are asking the FTC for stronger rules – The Verge