Skip to main content

Üç yıl önce pazarda çıkış yapan tabletler, internet trafiğinin yüzde 8’ini üretiyor. Kullanıcılar internette gezinmek için tabletleri akıllı telefonlara tercih ediyor.  Adobe, yayınladığı Dijital Endeksi’nde (Digital Index) dünya çapında ilk kez…Üç yıl önce pazarda çıkış yapan tabletler, internet trafiğinin yüzde 8’ini üretiyor. Kullanıcılar internette gezinmek için tabletleri akıllı telefonlara tercih ediyor. 

Adobe, yayınladığı Dijital Endeksi’nde (Digital Index) dünya çapında ilk kez tabletlerin akıllı telefon trafiğini geçtiğini ortaya çıkardı. Akıllı telefonlar şu anda internet trafiğinin yüzde 7’sini oluştururken, tabletler ise bu trafiğin yüzde 8’lik kısmını sağlıyor.  
Ortalama internet kullanıcıları, akıllı telefona kıyasla tabletle tekil ziyaret başına yüzde 70 daha fazla sayfa gösterimi yapıyor. 

Çalışmada 100 milyar kullanıcı yer aldı 
Adobe, Haziran 2007’den beri dünya çapında 1000’den fazla internet sitesini ziyaret eden 100 milyar ziyaretçiyi takibine aldı. Akıllı telefon ve tablet trafiği artıyor olsa da, online kullanımın yüzde 84’lük payını alan global masaüstü internet trafiği hala en üst sırada. 


İngiltere tableti hızlı benimsedi 
Adobe’un yaptığı çalışmaya göre İngiltere, ABD, Çin, Kanada, Avustralya, Japonya, Fransa ve Almanya’dan tablet kullanımını en hızlı benimseyen ülke İngiltere oldu. Japonya ve Çin’deki kullanıcılar hala akıllı telefonlarından internete bağlanmayı tercih ediyor. 

Tablet trafiği artışı hakkında ilginç olan ise, bu cihazların teknoloji dünyasındaki yerinin oldukça yeni olması. Adobe, bu cihazları yalnızca 3 yıl önce kategori listesine eklemişti ve ilk Kindle Fire 2011 yılında tanıtılırken Apple iPad’i 2010’da piyasaya sürülmüştü.