Skip to main content

Yazılımcı Chris Novello, Super Mario’nun kendi oyun dünyasını remiksledi.  Nintendo’nun 1985’te piyasaya sürdüğü Süper Mario Kardeşler neredeyse 30’uncu yılına yaklaşırken, yazılımcı ve tasarımcı Chris Novello, Super Mario’nun değiştirdiği yeni formuyla…

Yazılımcı Chris Novello, Super Mario’nun kendi oyun dünyasını remiksledi. 
Nintendo’nun 1985’te piyasaya sürdüğü Süper Mario Kardeşler neredeyse 30’uncu yılına yaklaşırken, yazılımcı ve tasarımcı Chris Novello, Super Mario’nun değiştirdiği yeni formuyla karşımıza çıktı. ABD’nin Rhode Island eyaletinden Novello, yeni çalışmasını Vimeo üzerinden paylaştı.
Bilinenin dışında oyuna bakış açısını değiştirmeyi isteyen Chris Novello, Süper Mario Kardeşler’i oyundan farklı bir platforma ilginç bir enstrüman aracılığıyla taşıyor. Bunun için denetim birimi olarak iki cihaz kullandı. Bunlardan biri adı illucia olan bilgisayara kablolarla bağlanmayı sağlayan kendi tasarımı bir ürün, diğeri de Madrona Labs imzasıyla çoklu dokunmatik ekranı olan Soundplane. 
Oyunun yeni hali öncesinde Novello, oyunu oynayıp; illucia üzerindeki tuşları kullanarak bir deneyim elde etmiş. Ayrıca oyunun bellek erişimine de sahip olan tasarımcı Soundplane üzerinde gerekli gördüğü değişiklikleri gerçekleştirmiş. 
Yaptığı çalışmasında tasarımcı bir bilgisayar programında neyi nasıl gördüğümüze ilişkin kararları kimin verdiğine, görünür olanın arkasında ne olduğuna, gizli kalan beklentilerin ortaya çıkışı gibi bir çok şeyi düşündürmek istediğini belirtiyor.