Skip to main content

Ligin ilk yarısında çeşitli tartışmalara neden olan VAR sisteminin ilk yarı karnesi belli oldu.

Bilindiği gibi Spor Toto Süper Lig’de video yardımcı uygulaması (VAR) 5 Ağustos’ta oynanan Galatasaray-Akhisar Belediyespor maçıyla resmen başlamıştı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Spor Toto Süper Lig’de ilk 17 haftada oynanan müsabakalar sonrasında VAR istatistiklerini açıkladı.

TFF’nn verdiği bilgiye göre, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında oynanan 153 maçta toplam 881 pozisyon VAR tarafından incelendi. Bunun sonucunda 31 gol, 27 penaltı, 12 kırmızı kart olmak üzere 47’si saha incelemesiyle toplam 70 kritik karar düzeltildi. Böylece ortalama 2,19 maçta bir karar değiştirilirken, ortalama 3,26 maçta bir de saha kenarı monitör incelemesiyle karar düzeltilmiş oldu.

VAR’la topun oyunda kalma süresi yükseldi

VAR sisteminin devreye girmesiyle birlikte geçen sezonun ilk yarısına göre kırmızı kart sayısında yüzde 8,7, sarı kart sayısında yüzde 5,9 ve faul sayısında yüzde 6,1 azalma gerçekleşirken topun oyunda kalma süresi maç başına 15 saniye artarak ortalama 54 dakika 52 saniyeye yükseldi.

Düzeltilen kararların ortalama inceleme süresi 1 dakika 33 saniye olarak gerçekleşirken, saha kenarı monitör incelemesinin yapıldığı pozisyonlarda bu süre ortalama 34 saniye daha arttı. İlk 17 haftada oynanan 153 müsabakada VAR sistemi, maçların yüzde 99,79’luk bölümünde devrede kaldı.
Dünyadaki ilk VAR denemesi ise 1 Eylül 2016’da İtalya-Fransa arasında yapıldı ve 2018 Dünya Kupası’nda yaygın şekilde kullanıma girdi. VAR’ı maç esnasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların itiraz ettiği bir pozisyonda, hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını seyrederek, diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla haberleştiği ve onlardan gelen bilgiye göre karara vardığı bir sistem olarak tanımlamak mümkün.