Skip to main content

Laurene Powell Jobs spor kompleksine yatırım yapıyor.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’ın eşi Laurene Powell Jobs, Monumental Sports&Entertainment’ın (MSE) yüzde 20 hissesini satın alıyor. Washington Post’ta yayımlanan habere göre,  MSE, NBA takımı Washington Wizards, NHL takımı Washington Capitals ve 20 bin koltuklu çok amaçlı bir eğlence kompleksi ve değeri 2,5 milyar dolara ulaşıyor.

Laurene Powell Jobs’ın MSE’nin yüzde 20’sini almasıyla kompleksin ikinci en büyük ortağı olacağı ifade ediliyor. MSE şu an Ted Leonsis liderliğinde 19 ortaklı bir yapı tarafından yönetiliyor. Hisse satışından sonra Leonsis CEO olarak görevine devam edecek. Washington Post’un haberinde NBA’de hisse sahibi olan diğer kadın yatırımcılar şöyle paylaşılıyor: Jeanie Buss (Los Angeles Lakers),  Ann Walton Kroenke (Denver Nuggests) ve Gail Miller (Utah Jazz).

Laurene Powell Jobs’ın serveti 20 milyar dolar

Jobs gibi Silikon Vadisi milyarderlerinin bu tür spor takımlarına yatırım yapmasının nedeni arasında takımların değerini daha da yukarı taşıma hedefi olduğu ifade ediliyor. Öte yandan, 53 yaşındaki Laurene Powell Jobs’ın dünyanın en zengin kadınlarından biri olduğu ve servetinin 20 milyar dolar civarında olduğu sanılıyor. Bu servetin önemli bir kısmının Apple hisselerinden geldiği düşünülse de, Jobs, Walt Disney’in yüzde 4’üne sahip.

Laurene Powell Jobs işlerini Emerson Collective adı altındaki yapılanma altında sürdürüyor. Jobs bu yıl Temmuz’da The Atlantic dergisinin sahibi David Bradley’de derginin çoğunluk hisselerini satın almıştı. Jobs’ın diğer bir yatırımı ise Mr. Robot dizisi ve Spotlight gibi yapımlara imza atan Anonymous Content isimli şirketten aldığı azınlık hisseleri oldu.

Jobs’ın MSE hisselerini satın almasının resmileşmesi NHL ve NBA onaylarından sonra bu hafta içinde netleşecek.