Skip to main content

Her şey planlandığı gibi giderse Starship, 14 Mart saat 14.30’da havalanacak.

SpaceX, dün X hesabında yaptığı paylaşımda, Starship roketini 14 Mart’ta üçüncü kez fırlatmayı hedeflediğini açıkladı. Her şey planlandığı gibi gider ve SpaceX Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay alırsa Starship, 14 Mart saat 14.30’da havalanacak.

SpaceX geçen Nisan ayında ilk Starship yörünge uçuş testini gerçekleştirdi, ikinci test ise Kasım ayında yapıldı. Her ikisi de, ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship’in patlamasıyla sonuçlandı.

Üçüncü fırlatma testi, Starship’in üst kademesinin yolculuk aşamasında bir yakıt transferinin gösterilmesi ve uzayda bir Raptor motorunun ilk kez yeniden ateşlenmesi gibi birkaç yeni ve oldukça iddialı hedefi ortaya koyuyor. Her şey plana uygun giderse, üçüncü fırlatmadan kısa bir süre sonra, Super Heavy roketi, üst kademenin motorlarını ateşleyerek roketten uzaklaşmasını sağlayan yeni bir teknik kullanılarak Starship’ten ayrılacak. SpaceX, Starship’in üst aşamasının yörüngeye ulaşıp bir tur atmasını hedefliyor.

İlk iki misyonun aksine, Starship bu sefer Hint Okyanusu’na iniş yaparak Raptor motorunu uzayda yeniden çalıştırmayı deneyeceği yeni bir yörüngede uçacak.

SpaceX, web sitesinde bu misyonun, şirketin gerçek uçuş ortamında aracın performansına ilişkin veri toplamasına olanak tanıyan bir test programının parçası olduğunu vurguluyor.

Kaynak: SpaceX eyes March 14 for next Starship test flight – TechCrunch