Skip to main content

Standard Chartered’ın Hong Kong’da Deniz Güven liderliğinde faaliyetlerine başladığı dijital bankanın lisans başvurusunu Hong Kong Para Otoritesi onayladı ve sanal banka tam bankacılık lisansını almış oldu.

Geçtiğimiz aylarda Hong Kong’daki dijital bankacılık operasyonları için düğmeye basan ve oluşturduğu yeni dijital bankaya CEO olarak Deniz Güven’i atayan İngiliz finans devi Standard Chartered tam bankacılık lisansını alarak bu pazardaki ilk hedefine ulaştı. Buna göre Hong Kong’un BBDK’si olarak tanımlanabilecek Hong Kong Para Otoritesi ile görüşmeler tamamlandı ve Deniz Güven liderliğindeki sanal banka Hong Kong’da tüm bankacılık işlemlerini online olarak verebileceği dijital bankacılık lisansına kavuştu.

Asya’nın devleri ile ortak girişim

Öte yandan Standard Chareted Hong Kong dijital bankası bu lisans ile birlikte yeni dijital bankacılık oluşumu altında çok önemli bir Joint Venture(ortak girişim) sözleşmesine de imza attı. Sanal banka, 4 milyondan fazla müşterisi olan Hong Kong Telekom, HKT Limited’in çoğunluğunun sahibi, Hong Kong merkezli bir bilgi ve iletişim teknolojisi şirketi olan PCCW ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 260 milyon kullanıcısı olan online seyahat şirketi ctrip.com ile ortak oldu. Ortak girişim Hong Kong Para Otoritesi’ne bağlı yeni bir yapı altında yönetilecek. Ortaklığın yüzde 65,1’i Standard Chartered’a, yüzde 10’u PCCW’ye ve yüzde 9,9’u Ctrip’e ait. Bu dijital bankacılık ortaklığı daha geniş bir müşteri ağına ulaşmak için ortakların güçlü yönlerinden yararlanacak. Sanal bankacılık operasyonu PCCW’nin servis alanındaki deneyimi, HKT ve Ctrip’in güçlü müşteri tabanları ile birleştirilecek.  Sanal banka finansal hizmetler ve diğer ürünlerini benzersiz telekom, eğlence ve seyahat önerileri ile birleştirerek müşterilerin koşullarına, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek sunacak ve dahası gerçek zamanlı olarak finansal hizmetler saglayacak.

Deniz Güven’den önemli başarı

Bankacılık ve finans alanında dünya lideri olan ve bu bağlamda kendi ekosistemine yeni girişleri memnuniyetle karşılayan Hong Kong’un fiziksel şubelere ihtiyaç duymayan sanal bankaları desteklediğini ve geçtiğimiz yıldan itibaren dijital bankacılık lisansı ile ilgili çok fazla başvuru aldığını biliyoruz. Standard Chartered’in kısa sürede bankacılık lisansını alması bölgeye giriş yapan ve yapacak diğer dijital bankalarla rekabette önemli bir adım olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda Digital Age dergisine verdiği röportajda Hong Kong’daki yeni dijital bankacılığı yönetmek gibi bir fırsat yakalayabildi için onur duyduğunu belirten Deniz Güven ise böylece çıktığı bu yolda ilk önemli başarısına imza atmış oldu.