İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 25.02.2013 - 13:58

SSM, tüm koleksiyonlarını dijital ortama aktarıyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin, 10’uncu yıl projeleri kapsamında başlattığı çalışmalarından biri olan digitalSSM, Haziran 2013 itibarıyla kullanıma açılıyor.  SSM’nin, Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi’yle birlikte gerçekleştirdiği digitalSSM projesi ile, Türkiye’de bir müzeye ait tüm koleksiyon ve arşivler dijital ortama aktarılıyor. Proje kapsamında, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi’ne […]

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin, 10’uncu yıl projeleri kapsamında başlattığı çalışmalarından biri olan digitalSSM, Haziran 2013 itibarıyla kullanıma açılıyor. 
SSM’nin, Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi’yle birlikte gerçekleştirdiği digitalSSM projesi ile, Türkiye’de bir müzeye ait tüm koleksiyon ve arşivler dijital ortama aktarılıyor. Proje kapsamında, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi’ne ait tüm bilgiler, 77 binden fazla yüksek çözünürlüklü görsel eşliğinde, digitalSSM web sitesinde yer alacak.
 
Tarama ve arşivleme işlemi uluslararası standartlara göre yapılan, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan proje için Yale Üniversitesi ve Purdue Üniversitesi gibi dünyanın saygın üniversiteleri ve kurumları tarafından da tercih edilen ‘CONTENTdm’ yazılımı kullanıldı. Dünyanın her yerinden SSM koleksiyon ve arşivlerine erişimi mümkün kılacak projenin yazılımı, araştırma yapmayı kolaylaştırıcı, gelişmiş bir anahtar kelime ile arama sistemini de içeriyor. 
digitalSSM projesinin, yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler, araştırmacılar, müzeciler, Türk ve İslam sanatına ilgi duyanlar, koleksiyonerler ve sanat tarihi öğrencilerinin faydalanabileceği önemli bir kaynak olması bekleniyor.