Skip to main content

Spotify, şarkı sözleri özelliğini sadece Premium abonelere özel hale getirdi.

Şarkı dinlerken şarkı sözlerini görüntülemek isteyen kullanıcılar artık Spotify Premium için ödeme yapmak zorunda. Buna göre şarkı sözleri ücretsiz planda artık aylık sınıra sahip olacak, kullanıcı bu sınırı geçtiği zaman şarkı sözleri gizlenecek ve aylık sınıra ulaştığı belirtilecek.

Son birkaç gün içinde çok sayıda X kullanıcısı, Spotify’ın artık ücretsiz hesaplar için şarkı sözlerine aylık sınır eklediğini paylaştı.

Buna göre Spotify’da ücretsiz plan kullanan bir kullanıcı, istediği bir şarkının sözlerinin tamamını göremiyor, bunun için kullanıcının “Şarkı sözlerini göster” butonuna tıklaması gerekiyor. Bu ilk kez yapıldığında Spotify, artık şarkı sözlerinde aylık bir sınır olduğu konusunda uyarı gösteriyor.

Uyarı, şarkı sözleri her görüntülendiğinde bu sınırdan düşüldüğünü söylüyor ve sınırsız şekilde görüntüleme için kullanıcıları Premium’a yönlendiriyor. Aylık sınır aşıldığında ise şarkı sözü görüntüleme yerine “Bu aya ait şarkı sözü sınırına ulaştın” uyarısı ve “Bilgi edin” butonu çıkıyor. Bu butona basıldığında ise Spotify, kullanıcıları Premium satın alma sayfasına yönlendiriyor.

Spotify, şarkı sözleri özelliğini neden Premium’a özel hale getirdiğine dair bilgi vermese de bunun daha fazla insanı ücretli aboneliğe çekme çabası olduğu açık. Bakalım bu hamle ile Spotify, ücretli abone sayısının artırabilecek mi göreceğiz.

Kaynak: Spotify quietly moves lyrics behind a paywall – TechCrunch