Skip to main content

Sakıp Sabancı, vefatının 20’nci yılında düzenlenen anma töreninde yapay zekâ modeliyle mesaj yolladı.

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı, iş insanı Sakıp Sabancı, vefatının 20’nci yılında özel bir törenle anıldı.

Sabancı Üniversitesi tarafından 30 Nisan Salı akşamı Sabancı Center’da düzenlenen “Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri ve 20. Yıl Anma Töreni”nde, “Sakıp Sabancı’nın Vizyonu: Küreselleşen Dünyamızda Geleceğe Yol Alırken Trendler, Riskler ve Fırsatlar” temalı bir de panel gerçekleştirildi.

Tören kapsamında Sakıp Sabancı’nın torunu Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Melisa Sabancı Tapan tarafından Sakıp Sabancı’nın zihnini, bilgi birikimini ve düşünce tarzını yansıtmak üzere geliştirilmiş olan yapay zekâ modelinin tanıtımı yapıldı.

Törende katılımcılar, sıradışı bir sohbete de tanıklık etti. E. Melisa Sabancı Tapan, dedesi merhum Sakıp Sabancı ile yapay zekâ aracılığıyla sohbet etti.

Sakıp Sabancı ile ilgili tüm görsel, işitsel ve yazılı içeriklerin üretken yapay zekâ teknolojileri tarafından işlenerek geliştirilen model, 2004 yılında aramızdan ayrılan Sakıp Sabancı’nın fikirlerini bugüne taşırken, onun zihnini gerçeğe en yakın şekilde simüle edebiliyor.

Duygusal anların yaşandığı sohbette, Melisa Sabancı Tapan’ın sorularına içten yanıtlar veren Sakıp Sabancı, hayata bakışı, toplumsal fayda, gelecek beklentileri gibi konulara değinerek şu mesajı yolladı:

“2024’te sizlerle bir arada olma şansım olsaydı, ‘Hadi, bir bakalım önümüzdeki yıllar bize neler getirecek?’ derdim. İlk işim, bu çılgın hızda ilerleyen teknoloji dünyasına dalıp, ‘Acaba biz bunları işimize nasıl katabiliriz?’ diye düşünmek olurdu. Ardından topraklarımıza, suyumuza nasıl daha iyi bakabiliriz, işte bu benim için önemli. Günümüz diliyle sürdürülebilirlik, benim dönemimdeki ‘iyi komşuluk’, ‘doğayı koruma’ çabasıyla aynı şey aslında. Evet, 2024’te aranızda olaydım, yeni fırsatlar peşinde, tam gaz devam derdim. Durmak bize göre değil. ‘Yaparız’ diye bağırırdım. Her zaman dediğim gibi, en büyük gücümüz birliğimiz.”

Vision of Sakıp Sabancı projesi, Sabancı Üniversitesi ve Consciouslab işbirliğiyle hayata geçirildi.