UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 18.04.2022 - 18:15

Spotify’dan canlı podcastler için yeni bir uygulama: Spotify Live

Kullanıcılarının podcastler ile daha fazla etkileşime girmelerini isteyen Spotify, yeni bir uygulama yayınladı.

Clubhouse’un bir anda kavuştuğu ve görece kısa sürede kaybettiği popülarite, pek çok sosyal medya uygulamasının doğuşuna ya da dönüşümüne yol açtı. Clubhouse’un başarısı üzerine geçtiğimiz yıl Greenroom adlı bir uygulama yayınlayan Spotify, bu uygulama ile kullanıcılarının canlı yayın yapmalarına izin vermişti.

Özellikle Clubhouse ve Twitter Spaces ile bir anda insanların radarına giren sesli sohbet odaları günden güne popülaritelerini yitirseler de yaşanan dönüşümün etkisiyle şirketler podcastlerle etkileşimi artırmayı, sesli sohbet odalarını podcastlere entegre etmeyi deniyorlar.

Bu yönde bir adım atan Spotify, Greenroom adlı uygulamasının adını Spotify Live olarak değiştirdi. Bu değişiklik ile birlikte uygulama, sesli sohbet odalarından çok podcastlere yönelik bir hale geldi. Şirket, bu yeni uygulaması ile kullanıcılarının “Spotify Original” etiketli podcastleri kayıt sırasında dinleyebilmelerini ve hatta programlara katılabilmelerini sağlamak istiyor.

İlk etapta yaklaşık 24 podcast ile kullanıma açılan uygulamadaki podcast sayısının zamanla artırılması planlanıyor. Spotify Live’ın bir başka özelliği ise sadece sese bağlı kalmaması. Tartışma odalarına da sahip olan uygulama, dinleyicilerin yazı ve GIF paylaşmalarına da izin veriyor.

Spotify Live, Apple Store ve Google Play’den indirilebilirken, uygulamanın bazı özelliklerine Spotify uygulamasından ulaşmak da mümkün. Spotify’ın arama kısmında “Live” araması yapıldıktan sonra çıkan “Live on Spotify” etiketli içerikler canlı olarak dinlenebiliyorlar.

Kaynak: Spotify Live is a new app that lets you listen to live podcasts and chat with the hosts — here’s how it works and how to listen – Business Insider