Skip to main content

Spotify, yapay zekâ tarafından üretilen on binlerce şarkıyı platformdan kaldırdı.

Spotify, yapay zekâ müzik yapım platformu Boomy tarafından yapay zekâ kullanılarak üretilen on binlerce şarkıyı platformdan kaldırdı. Financial Times’da yer alan habere göre, Universal Music Spotify’a ve diğer büyük hizmetlere Boomy’nin şarkılarında şüpheli akış etkinliği tespit ettiğini söyledi. Başka bir deyişle, botların dinleyici rakamlarını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için kullanıldığına dair şüpheler vardı.

Bazı Boomy parçalarını kaldırdığını doğrulayan Spotify, Insider’a yaptığı açıklamada “Yapay akış, Spotify’ın hizmetimiz genelinde ortadan kaldırmak için çalıştığı, sektör çapında uzun süredir devam eden bir sorundur” dedi.

Yapay zekâ tarafından üretilen müzik konusu, geçen ay Drake ve The Weeknd’den vokaller içeriyormuş gibi görünen bir şarkının viral olmasının ardından manşetlere çıkmıştı. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, ikilinin seslerini üretken yapay zekâ sistemlerini eğitmek için kullanmanın “sözleşmelerimizin ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali” olduğunu iddia etmişti. Bunun ardından hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı platformlarından kaldırmıştı.

Kaynak: Spotify has reportedly removed tens of thousands of AI-generated songs – engadget