Skip to main content

OpenAI, metinden 3B görüntüler oluşturmaya izin veren Shap-E adlı yapay zekâ aracını tanıttı.

Gün geçmiyor ki OpenAI’dan yeni bir haber almayalım. Şirket metin komutlarıyla 3 boyutlu görüntüler üreten yeni yapay zekâ aracı Shap-E’yi tanıttı. Shap-E, Dall-E’nin 2B görüntüler oluşturabilmesinden farklı olarak, saniyeler içinde metinden 3B görüntüler üretebiliyor.

GitHub üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen Shap-E’ye Microsoft Paint 3D üzerinden erişilebiliyor. Shap-E ayrıca bir STL dosyasına dönüştürüldüğünde de çalışıyor, bu da oluşturulan renderların 3B yazıcılar aracılığıyla hayata geçirilmesini sağlıyor.

Tom’s Hardware’de yer alan habere göre, Shap-E’nin kurulumu, şirketin popüler chatbot’u ChatGPT’den biraz daha zor. Shap-E’yi test eden ve onu çalıştırmak için 8 saat harcadığını ifade eden Tom’s Hardware genel yayın yönetmeni Avram Piltch’e göre, OpenAI neredeyse hiçbir talimat sunmuyor, sadece yüklemek için Python pip komutunun kullanılması gerektiğini söylüyor.

Metinden videoya birkaç farklı komutla deneme yaptığını söyleyen Piltch, çoğu durumda istediği nesneleri elde ettiğini ama bunların düşük çözünürlüklü olduğunu belirtiyor. Piltch, renkli animasyonlu GIF dosyaları ve tek renkli PLY dosyalarıyla komutları test edebildiğini ve animasyonlu GIF’lerin PLY dosyalarından çok daha iyi göründüğünü ifade ediyor.

Piltch’e göre Shap-E’yi yüklemeye ve 3B nesneleri oluşturmaya çalışanlar, modelin bir PC’den çok fazla sistem kaynağı gerektirdiğini akıllarında tutmalı.

Kaynak: OpenAI’s new Shap-E tool is Dall-E for 3D objects – digitaltrends