Skip to main content

Spotify, AB’deki iOS kullanıcıları için kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatacak.

Spotify, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın (Digital Markets Act-DMA) 7 Mart’ta tam anlamıyla yürürlüğe girmesiyle büyük değişikliklere gidecek. Streaming devi, AB kullanıcılarının artık uygulama içinden Premium abonelik satın alabileceklerini ve Bireysel plandan Duo veya Aile planına yükseltebileceklerini belirtiyor.

Spotify, kullanıcılara 2016’dan beri Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanarak abonelik ödemesi yapma imkânı tanımıyor ve uzun süredir iPhone üreticisinin uygulama geliştiricilerden aldığı yüzde 30’luk payı eleştiren bir tutum sergiliyor. Geçen yıl, Spotify, Apple ödemelerini tamamen kabul etmeyi bıraktı. 2016’dan beri aboneliği olan iOS kullanıcılarına Apple’ın uygulama içi sisteminden ödeme yapmaya devam etme olanağı tanıyordu.

Spotify kendi uygulama içi ödemelerini başlattığı için kullanıcılar uygulama içindeki içeriklere göz atarken sesli kitapları da kolayca satın alabilecek. Kullanıcılardan abonelikler ve satın alımlar için gerçek tutarlar tahsil edilecek ve artık Apple’ın komisyonunu karşılamak için ekstra ödeme yapmaları gerekmeyecek.

Apple’ın uygulama içi sistemi üzerinden ödeme yapan kullanıcılardan, Spotify’ın abonelik fiyatlarına ek olarak 3 dolar tahsil ediliyordu, ancak AB’nin Dijital Pazarlar Yasası bu uygulamayı yasaklıyor.

Kendi uygulama içi ödeme sistemini uygulayabilmekle birlikte, Spotify ayrıca uygulama içinde fiyat da koyabilecek. Şu an için, fiyatın olması gerektiği yerde ürünleri için bir not gösteriyor ve kullanıcılara bunların uygulama içinden satın alınamayacağını söylüyor. DMA yürürlüğe girdiğinde, Spotify ürünlerinin fiyatlarını gösterecek ve aynı zamanda iOS kullanıcılarını uygulama içinden teklifler ve promosyonlar hakkında bilgilendirmeye başlayabilecek.

Spotify, açıklamasında “Bu, her Spotify müşterisi için her yerde bu kadar kolay olmalı. Ancak belirli pazarların dışında yaşıyorsanız, Apple’ın saçma kuralları nedeniyle sinir bozucu engellerle karşılaşmaya devam edeceksiniz. İşte bu nedenle tüm geliştiriciler, diğer hükümetlere DMA gibi kendi yasalarını çıkarmalarını talep etmeye devam ediyorlar” dedi.

Kaynak: Spotify will launch its own in-app payment system for iOS users in the EU – engadget