Skip to main content

Spotify, yapay zekâ kullanarak podcast yayıncılarının seslerini kopyalayacak ve bunları diğer dillere çevirecek.

Yapay zekâdan yardım alarak podcast deneyimini geliştirmeye odaklanan Spotify, OpenAI ile kurduğu ortaklıkla, podcast yayıncılarının seslerini kopyalayarak programlarının yabancı dil versiyonlarını otomatik olarak oluşturmasına olanak tanıyacak.

Spotify, podcast yayıncısının sesine bağlı kalarak yapay zekâ yardımıyla podcast’leri diğer dillere çevirecek. Buna göre İngilizce konuşulan bir podcast’i, yayıncısının sesinden başka bir dilde dinlemek artık mümkün hale gelecek.

Şirket, yeni aracıyla İngilizce bölümlerini İspanyolcaya çevirmek için birkaç podcast yayıncısıyla ortaklık kurdu ve önümüzdeki haftalarda Fransızca ve Almanca çevirileri de kullanıma sunmayı planlıyor.

Bu yeni özellik ilk olarak Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons ve Steven Bartlett gibi isimlerin podcast’lerinde kullanılacak.

Paylaşılan bilgilere göre çeviri özelliğinin omurgasını, hem İngilizce konuşmaları yazıya dökebilen hem de diğer dilleri İngilizceye çevirebilen OpenAI’ın ses transkripsiyon aracı Whisper oluşturuyor. Ancak Spotify’ın aracı, konuşmadan metne çevirinin ötesine geçiyor; bu özellik, bir podcast’i farklı bir dile çevirecek ve o çeviriyi podcast yayıncılarının kendi seslerinin sentezlenmiş bir versiyonunda yeniden üretecek.

Spotify’ın kişiselleştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Ziad Sultan, yaptığı açıklamada “İçerik üreticinin kendi sesini eşleştiren Sesli Çeviri, dünyanın her yerindeki dinleyicilere yeni podcast yayıncılarını her zamankinden daha özgün bir şekilde keşfetme ve onlardan ilham alma gücü veriyor” ifadelerini kullandı.

The Verge’de yer alan habere göre, bu yeni özelliğin ses kopyalama kısmının arkasında da OpenAI yer alıyor. Şirket kısa süre önce “sadece metin ve birkaç saniyelik örnek konuşmadan insan benzeri ses” oluşturabilecek bir aracın duyurusunu yaptı. OpenAI, güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeler nedeniyle bu aracın kullanılabilirliğini kasıtlı olarak sınırladığını söylüyor. Muhtemelen Spotify’ın çeviri teknolojisinin şimdilik yalnızca “seçilmiş bir grup” podcast yayıncısı ile test edildiğini söylemesinin nedeni de bu. Şirket, aracı ne kadar yaygın bir şekilde kullanıma sunmayı planladığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Sesli çeviri örneklerine göz atmak için tıklayın.

Kaynak: Spotify is going to clone podcasters’ voices — and translate them to other languages – The Verge