Skip to main content

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Şampiyonlar Ligi Finali, Dünya Kupası eleme maçları ve F1 Rusya Grand Prix’ine dair haberler geldi.

Ukrayna’ya saldırısının ardından Rusya’ya dünyanın dört bir yanından yaptırım ve tepki mesajları yağıyor.

Ukrayna’da yaşananlara kayıtsız kalmayan spor dünyasının önemli isimlerinden ve organizasyonlarından da Rusya’ya tepkiler çığ gibi büyüyor. Ünlü Formula 1 pilotu Sebastian Vettel, takvimde olup olmamasına bakmaksızın Rusya Grand Prix’inde yarışmayacağını açıklamasının ardından Rusya ile Dünya Kupası eleme maçları oynayacak olan Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç’ten Rusya’da yapılacak olan karşılaşmalara katılmayacakları açıklamaları geldi. UEFA ise St. Petersburg’da düzenlenmesi planlanan Şampiyonlar Ligi Finali’ni Paris’e taşıdığını açıkladı.

Max Verstappen, savaşta olan bir ülkede yarış yapılmayacağını söylerken; Vettel, masum insanların zarar gördüğüne dikkat çekerek, Rusya’da yarışmayacağını açıkladı.

Öte yandan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç, UEFA Genel Sekreteri Fatma Samoura’ya yönelttikleri bir ortak açıklama ile 2022 Katar Dünya Kupası’nın Rusya’da yapılacak olan eleme maçları için Rusya’ya gitmeyeceklerini açıkladılar.

Bir başka açıklama da UEFA’dan geldi. 28 Mayıs’ta Rusya’nın St. Petersburg kentinde Gazprom Arena’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi Finali’nin Paris’te Stade de France’de oynanacağı açıklandı.

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Gazprom ile ilgili olarak bir haber de Almanya’dan geldi. Gazprom’un sponsoru olduğu Schalke, Gazprom logosunu formalarından kaldırma kararı aldı. Logonun yerini “Schalke 04” yazısı alacak.