Skip to main content

Facebook ve Twitter, sosyal medya üzerinden yapılabilecek manipülasyonlara karşı kullanıcılarını uyarıyorlar.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Facebook ve Twitter’dan açıklamalar geldi. Ukrayna’da devam eden savaş süresince Rusya’nın Ukraynalı internet kullanıcılarının Twitter ve Facebook hesaplarını ele geçirerek manipülatif bilgiler paylaşabileceklerine dikkat çeken şirketler, kullanıcılarını hesaplarını kapatmaya ya da kilitlemeye davet etti. Facebook ve Twitter, kullanıcılarına, savaş süresince sosyal medya platformlarını nasıl kullanmaları ve hesaplarının ele geçirilmeleri durumunda neler yapmaları gerektiğine dair tavsiyeler de verdi.

Tavsiyeler önce Twitter’dan geldi. Twitter, çatışma alanlarında ve yüksek riskli bölgelerde Twitter’ın nasıl kullanılacağına dair tavsiyeler şeklinde nitelendirdiği tweet zincirinde, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmemeleri halinde hesaplarını devre dışı bırakmalarını söyledikten sonra, bir hesabın ele geçirilmemesi için neler yapılması gerektiğine, hesabın ele geçirilip geçirilmediğinin nasıl anlaşılacağına değindi. Ayrıca, tweet paylaşımlarında konum bilgisi paylaşılmaması tavsiyesinde de bulundu. Bu tavsiyeye ek olarak, bir akıllı telefonda konum hizmetlerinin nasıl tamamıyla devre dışı bırakılacağını da açıkladı. Twitter tavsiyelerini İngilizce, Ukraynaca ve Rusça olarak paylaştı.

Daha sonra bir açıklama da Meta’nın tehdit istihbaratı direktörü David Agranovich’ten geldi. Agranovich, paylaştığı tweette Facebook’un, Ukraynalı kullanıcılar için bazı ek özellikleri platformda kullanıma açtığını aktardı.

Agranovich, paylaşımını tamamıyla Ukraynaca yaparken, Facebook’un tek tuşla hesap kilitleme ve güvenlik adımları ekleme özelliğini Ukrayna için devreye aldığını belirtti. Facebook, bu özelliği daha önce Afganistan gibi tehlikeli ortamların oluştuğu ülkelerde devreye almıştı. Agranovich, Ukraynalı kullanıcıların dijital cihazlarını ve verilerini nasıl koruma altına alacaklarını açıklamak amacıyla bazı dış kaynakların bağlantılarını paylaştı.

Twitter ve Facebook’un son dönemde Ukrayna ile ilgili yanlış ve manipülatif bilgilerin artışına karşı çalışmalar yaptığı biliniyor. Zira Cyabra adlı bilgi teyit platformundan yapılan açıklamaya göre Ukrayna hakkında bu tür bilgilerin paylaşımı bir hayli artmış durumda. Platform, 14 Şubat’tan bu yana Twitter’da Ukrayna hakkında yapılan negatif paylaşımların yüzde 11 bin arttığını, son iki haftada Twitter ve Facebook’ta Ukrayna hakkında yapılan paylaşımların %56’sının botlar ve kukla hesaplar gibi sahte hesaplar tarafından paylaşıldığını açıkladı.

Rusya’nın sosyal medyayı manipüle ederek pek çok siyasi sürece etki ettiği biliniyor.

Kaynak: Facebook and Twitter suggest users in Ukraine close or lock their accounts to protect them from hackers and manipulation amid Russian invasion – Business Insider