Skip to main content

Sosyal medyanın tarihi geçmişini incelemek istiyorsanız, bu interaktif infografikte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.  Sosyal medyanın geçmişten günümüze kadar olan süreyi kapsayan eğlenceli infografik interaktif olarak sunuluyor.Siteye girdiğinizde farklı bir pencerede sizden…

Sosyal medyanın tarihi geçmişini incelemek istiyorsanız, bu interaktif infografikte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 
Sosyal medyanın geçmişten günümüze kadar olan süreyi kapsayan eğlenceli infografik interaktif olarak sunuluyor.Siteye girdiğinizde farklı bir pencerede sizden bir zaman aralığı isteniyor. M.Ö. 1800’ler, 1900’ler ve 2000’lerden bugüne olmak üzere 3 farklı seçenekten birini seçmeniz gerekiyor. Adeta geçmiş zamana bir yolculuk gibi verilen zaman aralıklarından M.Ö. 550 yılına kadar dahi gidilebiliyor. İletişim araçlarının kullanılmaya başladığı tarihlerde ilk olarak posta servisinin ardından 1792’e gittiğinizde telgrafa yer veriliyor. 
Veri görselleştirilmesi ve infografiklere yer veren site Visual.ly’de yer alan bu interaktif infografiği ABD merkezli içerik odaklı pazarlama hizmeti sunan Avalaunch Media firması oluşturdu. 
1900’leri seçtiğinizde ise bölüm eposta’nın oluştuğu 1966 yılından başlıyor. 1999 yılında ise LiveJournal’a yer veriliyor.
2000’lere gelindiğinde ise hareketlilik artıyor. 2001 yılında Wikipedia, 2003 yılında mypace.com, Linkedin, LastFm’in oluşumu göze çarpıyor. 2004 yılında Flickr, 2005’te YouTube, 2006’da Facebook ve Twitter, 2007 yılında tumblr’ın kuruluşu görülüyor. Ardından 2009’dan bugüne foursquare, Instagram, Google+ ve Vine yer alıyor. 

İnteraktif infografik uygulamasına şuradan ulaşabilirsiniz.