Skip to main content
SOSYAL AĞLARSOSYAL MEDYA

Sosyal medya tacizcilerine karşı Twitter’da Tacizci Veri Tabanı açıldı

Sosyal medyayı iyi niyetle kullanmak mümkün olduğu gibi suistimal etmek de mümkün. Özellikle tacize varan kötü kullanımları Twitter’da Tacizci Veri Tabanı üzerinden paylaşılabiliyor

İnternet ve özellikle sosyal medyada taciz hadiselerine birçok defa şahitlik ediyoruz.

Artık Twitter’da sosyal medya tacizcilerinin ifşa edildiği bir platform var: Tacizci Veri Tabanı. Sosyal medya üzerinden tacize uğrayanlar bu adrese mağduriyetlerini yazıyor ve paylaşıyor. 23 Temmuz’da Sabah Pazar’da Olkan Özyurt imzalı habere göre, Tacizci Veri Tabanı’nda haberin yazıldığı tarihe kadar 112 ifşa gerçekleşti. 97 hesap şikâyet üzerine ya da tacizcinin kendi isteğiyle kapatıldı.

Sosyal-medya-tacizcilerine-karsi-Twitter’da-Tacizci-Veri-Tabani-acildi1

9 Temmuz’da hayata geçen Tacizci Veri Tabanı’nın (@tacizciarsivi) sahipleri isimlerini açıklamak istemiyor. Olkan Özyurt’un haberine göre, hesabı iki kişi yönetiyor. Ama yaklaşık 30’a yakın kadın da bu hesaba çeşitli düzeyde katkı sunuyor. Hesap şimdilik özel mesajlarla yapılan taciz vakalarına öncelik veriyor. Özyurt haberinde hesabın amacının taciz konusunda insanları bilgilendirmek, mağdurlarla dayanışma içine girmek, kendi imkânlarıyla tacizciyi ifşa etmeye çekinenlere destek olmak ve tacizcileri ifşa yoluyla caydırmaya çalışmak olduğunu ifade ediyor.

Hesap üç haftadır açık, ilgi yoğun

Sosyal-medya-tacizcilerine-karsi-Twitter’da-Tacizci-Veri-Tabani-acildi-2

Tacizciler her cenahtan olabiliyor. Bunun için tacizcilerin, ırkı, görüşü, inancı gibi özellikleriyle ilgilenilmiyor. Üç hafta olmasına rağmen hesabın bu kadar ilgi göreceğini tahmin edilmemiş. Ama ifşa sayısının bu kadar yüksek olması da sosyal medyadaki taciz vakalarının ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

Tacize uğrayanlar, telefon ya da bilgisayarlarından ekran görüntüsünü alıp bu hesaba gönderiyor. Hesap da tacizciyi adıyla sanıyla ifşa ediyor. Hatta takipçilerinden bu tacizci hesapların kapatılması için şikâyette bulunmasını da isteyebiliyor.

Sosyal-medya-tacizcilerine-karsi-Twitter’da-Tacizci-Veri-Tabani-acildi--3

Sosyal-medya-tacizcilerine-karsi-Twitter’da-Tacizci-Veri-Tabani-acildi--4