Skip to main content

Apple, bir üniversiteye ait patenti ihlal ettiği gerekçesiyle 506 milyon dolarlık ceza ödeyecek. Detaylar haberimizde…

Apple, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nin (WARF) 1998 yılında aldığı patenti ihlal ettiği gerekçesiyle 506 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Reuters’e göre, belirlenen miktar ilk belirlenen miktarın iki katından daha fazla. ABD mahkemesinin verdiği bu karar iki yıllık bir patent ihlaline dayanıyor.

ABD mahkemesi Ekim 2015’te Apple’ın iPhone, iPad Mini ve iPad Air’de kullanılan yonga setlerinde patent ihlalinde bulunduğu sonucuna vardı. iPhone 5S, 6 ve 6 Plus’da kullanılan A7, A8 ve A8X işlemcilerinin üniversitenin patentli teknolojisinden yararlandığı belirlendi. Apple ise söz konusu teknoloji için kendi patentinin bulunduğunu iddia etmesine rağmen şirkete 234 milyon dolar ceza kesildi. WARF’ın itirazını kabul eden mahkeme Apple’ın ödeyeceği miktarı 506 milyon dolara çıkardı. Apple daha önceki açıklamalarında patent ihlali iddialarını reddederek ve ABD Marka ve Patent Ofisi’ni söz konusu patenti incelemeye davet etmişti. Ofis ise Apple’ın bu talebini reddetmişti.

Apple, patent ihlali iddiaları ve davaları nedeniyle son dönemde sıkça gündeme geliyor. Şirket, bu kez de cezayı ödemezse rekor cezalarla yeniden gündeme gelebilir.