Skip to main content

Paylaşılan infografik ile narsist olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

The Best Computer Science Schools sitesi kişinin cep telefonuyla kendi fotoğrafını çekmesi anlamında kullanılan ‘selfie’ kavramının günümüzde ulaştığı noktaya değinerek; bir infografik yayımladı.

‘Selfie sendromu – Sosyal medya bizi nasıl narsistik yapıyor’ başlıklı infografikte sosyal medya kültürü ve alışkanlıklarının narsistik bir durum oluşturmasına değinildi.

Narsisizmin tanımının yapıldığı infografikte narsisizmin belirtilerine yer veriliyor. Ayrıca Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu sosyal medyanın negatif etkileri de infografikteki yerini aldı.

İnfografiğin son bölümünde ise popüler sosyal medya platformlarından Twitter ve sosyal ayna tanımı yapılan Facebook etkilerine değinildi.

18-25 yaş Facebook kullanıcıları arasında yapılan araştırmaya göre; Facebook kullanıcılarının daha çok narsistik olduğu veya güvensiz kişilikleri bulunduğu bilgisi paylaşılıyor.

Narsisizm derecesinin yüksek olduğu kişilerin ise sık sık güncelleme yaptığı; kendi fotoğraflarını paylaştığı ve kendilerini övmek adına alıntı yaptığına yer verildi.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre de narsisizm derecesinin yüksek olduğu kişilerin Twitter’da sık sık paylaşım yaptığı ortaya çıkarıldı.

İnfografikte son olarak; narsisizmin sosyal medya kültüründe kaçınılmaz bir sonucunun olup olmadığı soruluyor.

İnfografiğin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

selfie_ infografik küçük