Skip to main content

Google, Gmail ve Google Takvim’e yeni bir özellik eklediğini duyurdu.

Gmail ve Google Takvim’e yeni bir özellik eklendiğini duyuran Google; kullanıcıların bu hizmetler üzerinden verileri indirebildiği bilgisini paylaştı.

Yeni sunulan özelliklerle birlikte kullanıcılar, tüm mesajları, seçime bağlı olarak etiketleri ve takvimleri veya toplantı bilgilerini indirebilecek. Google ayrıca Gmail, Takvim, Google+, YouTube, Drive ve daha birçok hizmetinde tüm hesap verilerini arşiv halinde indirmek üzere bir seçenek de sunuyor.

İndirme işlemi ise oldukça basit. Kişisel Google hesap sayfanızı ziyaret edin. Sonrasında ise sol menüde yer alan ‘Verilerinizi indirin’ (Download your data) seçeneğini tıklayarak işleminizi yürütebilirsiniz.

Yapılan duyuru ise kullanıcılara Google hizmetlerinden veri indirilmesine olanak veren Google’ın var olan Takeout hizmetine yeni seçeneklerin eklenmesi anlamına geliyor.

Google hesap sayfası_küçük

Eposta ve diğer veriler MBOX formatında Gmail’den indirilebiliyor. Kullanılan bu format ile indirilen epostalar daha sonra diğer eposta hizmetlerine aktarılabiliyor.

Yakın zamanda Microsoft, sunduğu hizmetler arasında mesaj aktarımını sağlanması ile ilgili diğer eposta sağlayıcıları ile çalıştığını duyurmuştu. The Verge’te yer alan haberde Google’ın sunduğu bu yeni girişimin bu durumun bir sonucu olabileceğine yer verildi.

Google, Gmail verilerini indirme seçeneğinin gelecek ay içinde tüm kullanıcılara ulaşacağı bilgisini verirken; Takvim verilerinin ise indirmeye hazır olduğunu belirtti.