Skip to main content

Teyit.org Kurucusu Atakan Foça, sosyal girişimcilik ağı Ashoka Türkiye’nin yeni Fellow’u oldu.

1980’den bugüne acil toplumsal sorunlara etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit eden Ashoka, Türkiye’deki yeni Fellow’unun Atakan Foça olduğunu açıkladı.  Teyit.org Kurucusu Atakan Foça, 10 Nisan akşamı Salt İstanbul’da düzenlenen törenle Ashoka Türkiye’nin yeni Fellow’u oldu. 2016 senesinde kurulan teyit.org, bugüne kadar yaptığı araştırmalarla 358 yanlış ve 55 doğru haberi ve bilgiyi ortaya çıkardı, analizleriyle 1,2 milyon tekil kullanıcıya ulaştı.

Mehmet Atakan Foça’nın “Fellow” olarak açıklandığı gala gecesinde bir konuşma yapan Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, sosyal girişimcilik alanında çalışmak isteyen tüm kurumları, topluca yapılabilecekleri keşfetmek üzere birlikte çalışmaya davet etti. Meydanoğlu, 38 yıldır 90’ı aşkın ülkede sosyal girişimciler arasında köprü olan Ashoka’nın, her alanda toplumsal dönüşümü hızlandırmaya devam edeceğini vurguladı.

90 ülkede 3 bin 500 Ashoka Fellow’u var

Etkinlikte söz alan Mehmet Atakan Foça, “Ashoka ağına katılmak bize güç ve cesaret verdi. Bilginin daha demokratik ve eşitlikçi dağıldığı, doğru bilginin ulaşılabilir hale geldiği bir internet hayalinin peşinden gitmeye devam edeceğiz.” dedi. International Fact-Checking Network Direktörü Alexios Mantzarlis ile Adım Adım ve Açık Açık  platformlarının kurucularından Itır Erhart da birer konuşma yaparak; gerçekmiş gibi algılanan, sorgusuz sualsiz kabul edilip yaygınlaştırılan yanlış veya yalan bilgilerin yıkıcı etkilerine dikkat çekti ve bilgi doğrulama yöntemleri konusunda bilgi verdi.

90 ülkeden 3 bin 500’ü aşkın Ashoka Fellow’u insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim/gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda çalışıyor. Önde gelen Ashoka Fellow’ları arasında; 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi ve çocuk işçiliğine karşı hareket lideri Kailash Satyarthi, Wikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales ve Adil Ticaret sertifikasyon sistemini başlatan Paul Rice gibi sosyal girişimciler bulunuyor.