İŞ DÜNYASI

Digital Age | 04.03.2022 - 16:17

Sony ve Honda, birlikte elektrikli otomobil üreteceklerini açıkladılar

İki şirketin elektrikli otomobil üretimi için iş birliğine giderek yeni bir şirket kuracakları öğrenildi.

Sony ve Honda, elektrikli otomobil üretmek amacıyla yeni bir şirket kuracaklarını açıkladılar. İki şirket, bu karara dair bir mutabakata imza atarken, ismi henüz belli olmayan bu yeni otomotiv şirketinin bu yıl içerisinde kurulması, 2025’te ise ilk elektrikli araç modelini satışa sunması bekleniyor.

Kurulacak olan şirketin bu ilk modelin tasarımından, geliştirilmesinden ve satışlarından sorumlu olacağı, aracın üretiminin Honda tarafından üstlenileceği, Sony’nin ise bir hareketlilik hizmet platformu sağlayacağı öğrenildi.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, yaptığı bir açıklamada “Sony’nin yaratıcılığın ve teknolojinin gücüyle dünyayı duyguyla doldurmayı amaçladığını” ve Honda gibi otomotiv sektöründe önemli tecrübeleri ve başarıları olan bir şirket ile yapacakları iş birliği ile hareketlilik alanını da duygunun var olduğu bir alana dönüştürmek istediklerini belirtti. Ayrıca, Sony’nin hareketlilik alanının güvenlik, eğlence ve adaptasyon merkezli evrimine katkıda bulunmak istediğini de aktardı.

Honda CEO’su Toshihiro Mibe ise kurulacak yeni şirketin yenilik, evrim ve genişlemenin uç noktalarında yer alacağını ve bunu, müşterilerinin beklentilerini ve hayal güçlerini aşacak değer yaratımları ile sağlayacağını belirtti.

Sony’nin bir süredir otomotiv ile ilgili çalışmalar yaptığı biliniyordu. CES 2020’de Vision-S adlı bir araç tanıtımı yapan Sony, CES 2022’de Vision-S 02 ile fuar katılımcılarını tekrar şaşırtmayı başarmıştı. O dönem Sony Mobility adında bir şirket kuracağını açıklayan şirketin bu düşüncesi, Honda ile iş birliği sonrasında askıya alınacak gibi duruyor.

Kaynak: Sony and Honda plan to make electric vehicles together – The Verge