Skip to main content

Skyscanner, her sene yayımladığı ‘Seyahat Alışkanlıkları Raporu’ ile seyahatseverlerin nabzını tutuyor.

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, dünya ülkelerinde seyahat eğilimlerini ortaya koyan 2013 ‘Seyahat Alışkanlıkları Raporu’nu yayınladı.

Rapora göre Türkler 2013’te rotayı Orta Doğu’ya çevirdi, 2014’te de bu trendin sürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda yurtdışı tatili tercih edilirken, Ramazan Bayramı’nda ise yurtiçi destinasyonlar ön plana çıkıyor.

En fazla nerelere gidiyoruz?

2013 yılında Türkiye’den en çok aranan ülkeler arasında geçen sene de olduğu gibi Almanya, ABD, İngiltere ve Rusya başı çekiyor. 2012’nin en çok arananlarında dördüncü sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, bu sene Rusya’yı da sollayarak ikinci sıraya yerleşiyor.

Tatiller kısa, rezervasyonlar son dakika

Rapor, son dakikacılık konusunda Türklerin, geçen senenin birincisi İspanyolları geçerek Avrupa’da ilk sıraya yerleştiğini ortaya koyuyor.

Türkler ortalama 40 gün önceden yaptıkları tatil rezervasyonları ile ‘son dakikacı’ olurken, İrlandalılar ise ortalama 72 gün önceden tatil rezervasyonu yaparak ‘en planlı ülke’ ünvanını hak ediyor. Türkler en fazla Cuma günleri seyahat ederken, haftanın ilk işgünü olan Pazartesi, arama ve rezervasyonların en yoğun olduğu gün olarak dikkat çekiyor.

Ortalama tatil süresinde ise üç gün ile Türkler en kısa tatil yapan milletler arasında yer alıyor. Türkler gibi İtalyanlar ve İspanyollar da ortalama üç gün tatil yapan diğer milletler arasında bulunuyor.

SeyahatAliskanliklari_Infografiği_