Skip to main content

Güvenlik uzmanları, 45.000 Facebook kullanıcı adı ve şifresininin 5 Ocak’ta çalındığını belirtti. Bilgiler, özellikle İngiltere ve Fransa bölgelerindeki kullanıcılarından alındığı söyleniyor. Daha önce banka detayları çalan ve yaklaşık bir senedir…

Güvenlik uzmanları, 45.000 Facebook kullanıcı adı ve şifresininin 5 Ocak’ta çalındığını belirtti. Bilgiler, özellikle İngiltere ve Fransa bölgelerindeki kullanıcılarından alındığı söyleniyor. Daha önce banka detayları çalan ve yaklaşık bir senedir piyasada olan Ramnit adlı solucan, bu durum için sorumlu gösteriliyor.

Seculert Labratuvarlarında ortaya çıkarılan solucanın yaratıcılarının, çaldıkları Facebook şifreleri ve hesapları ile bu virüsü diğer kişilere de bulaştırmak için kullandıkları ve çoğunlukla tek şifre kullanan kişilerin diğer hesaplarınıda ele geçirdikleri düşünülüyor.

Cuma günü Facebook habere cevap olarak, ‘yapılan güvenlik analizlerimiz sonucunda, çoğu bilgilerin eskimiş olmalarına rağmen, bu solucandan zarar görmüş kullanıcılarımızın bilgilerinin güvenliği adına belirli adımlar atmış bulunuyoruz’ diyerek ‘insanlar tuhaf uzantılara tıklamayarak ve şüpheli gördükleri davranışları Facebook’a bildirerek kendilerini koruyabilirler’ diyerek ekleme yaptı.

Haber kaynak: bbc.co.uk