Skip to main content

Süreli mesajlar özelliğinin açık olduğu bir WhatsApp grubundaysanız, artık birinin size gönderdiği bir mesajı saklamanın bir yolu var: Sohbette Tut.

Cuma günü duyurulan WhatsApp’ın “Sohbette Tut” özelliği, kullanıcıların kaybolan veya silinen mesajları saklamasına imkân tanıyor. Bir kullanıcının gruba gönderdiği bir mesajı daha sonra görmek istiyorsanız mesaja uzun süre basmanız yeterli.

Ancak bu özelliğin sadece mesajı gönderen kişinin onayı ile gerçekleştiğini belirtelim. Yani gruptaki bir kişi bir mesajı tuttuğu zaman göndericiye “Kullanıcılardan biri daha sonra tekrar görebilmek için mesajınızı tuttu” şeklinde bir bildirim gönderilecek ve gönderici isterse tutma kararını iptal edebilecek.

Süreli mesajlar özelliği; 24 saat, bir hafta veya 90 gün seçenekleriyle WhatsApp sohbetinizdeki mesajların ne zaman silineceği için bir zamanlayıcı ayarlamanıza olanak tanıyor.

Kaybolan mesajları açmak için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

  • WhatsApp’ta grup sohbetinizi açın.
  • Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
  • Süreli mesajlar’ı seçin.
  • Mesajların otomatik olarak silineceği zaman için 24 saat, 7 gün veya 90 gün seçenekleri arasından hangi mesaj zamanlayıcısını istediğinizi seçin.
  • Sol üst köşedeki geri okuna basın.

Süreli mesajlar özelliği açıldıktan sonra, Sohbette Tut özelliği ile bir mesajı da şu şekilde kaydedebilirsiniz:

  • Saklamak istediğiniz mesaja uzun basın.
  • Ekranın üst kısmında, Yanıtla simgesinin yanında bulunan yer işareti simgesine dokunun.
  • Mesajı gönderen kişi daha sonra bu mesajı tutma isteğiniz konusunda bilgilendirilecek ve onu iptal etme yetkisine sahip olacak.

Meta bu özelliği önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunacağı için bu seçeneği henüz WhatsApp sohbetlerinizde görmüyor olabilirsiniz. Şirket, WhatsApp’ta kaydedilen mesajların Tutulan Mesajlar klasörüne konulacağını ve sohbete göre organize edileceğini söyledi.

Kaynak: You Can Now Keep Messages in WhatsApp Disappearing Conversations – CNET