Skip to main content

Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard, kod yazmaya yardımcı oluyor.

Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard, Mart ayında kullanıma sunulduğundan beri şiir yazmaktan tatil planlamaya kadar birçok konuda yardımcı olabiliyor. Artık Bard’ın yeni bir yeteneği var: Kod yazma.

Google, Cuma günü bir blog gönderisinde Bard’ın “kod oluşturma, koddaki hataları ayıklama ve kod açıklaması dahil olmak üzere programlama ve yazılım geliştirme görevlerinde” yardımcı olabileceğini söyledi.

Google ayrıca, Bard’ın 20’den fazla popüler yazılım diliyle çalışabileceğini ve Google E-Tablolar için işlevler yazmaya yardımcı olabileceğini ifade etti. Google tarafından paylaşılan bilgilere göre kodlama işlevi, Bard kullanıma sunulduğundan beri en fazla talep edilen özelliklerden biri oldu.

Bard’ın hâlâ bir deney olduğu ve eksik olan veya beklenen sonucu vermeyen bir kod üretebileceği konusunda uyarıda bulunan Google, kodlamak için Bard kullanılıyorsa, yapay zekâ aracının yanıtlarını her zaman iki kez kontrol etmek ve “Bard’a güvenmeden önce kodu hatalar ve güvenlik açıkları için dikkatlice test etmek ve incelemek” gerektiğini söyledi.

Bard’ın yeni kodlama becerileriyle Google’ın yapay zekâ yarışında elini güçlendirmeye başladığını söyleyebiliriz. Geçen yılın sonlarında kullanıma sunulduğundan beri OpenAI’ın ChatGPT’si ve ChatGPT’nin arkasındaki aynı teknoloji tarafından desteklenen Microsoft’un yeni Bing’i de kod yazma yeteneğine sahip.

Kaynak: Google’s AI Chatbot Can Now Help You Code – CNET