Skip to main content

Snap, Snapchat için geliştirdiği TikTok klonu Spotlight için içerik üreticilerine 250 milyon dolar harcadığını açıklamasının ardından yeni video editörünü duyurdu. Şirket, Tiktok ve Instagram ile rekabetinde elini güçlendirmeye çalışıyor.

Snapchat ve Snapchat’e eklediği TikTok klonu özelliği Spotlight ile bilinen Snap, Story Studio adlı bir video düzenleme uygulamasını kullanıma sundu. Bu uygulama ile içerik üreticilerine dikey video üzerinde daha fazla kontrol imkânı sağlamayı amaçlayan Snap, bir video düzenleme uygulaması üzerinde çalıştığını Mayıs ayında açıklamıştı. Şimdilik ABD, İngiltere ve Kanada’da kısıtlı bir şekilde kullanılabilen uygulama ile içerik üreticileri dikey videolar üzerinde daha fazla değişiklik yapabiliyor, videolarına yazı, müzik ve artırılmış gerçeklik (AR) filtreleri ekleyebiliyorlar.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Snapchat’e TikTok klonu Spotlight adlı bir özelliği ekleyen Snap, 12 bin içerik üreticisine 250 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını açıklamıştı. Popüler içerik üreticilerini desteklemek için bu kullanıcılara fırsatlar sunmaya devam edeceğini açıklayan şirket, net bir rakam vermekten kaçındı.

Video içerik alanında TikTok’un popülaritesi sürerken, Instagram’ın TikTok’u ekarte edebilmek için ondan özellik kopyaladığı sık sık dile getiriliyor. Dikey video içeriğinde bu uygulamaların halihazırda sahip oldukları üstünlüğün üzerine Instagram’ın üst şirketi olan Meta’nın Temmuz ayında 2022 yılı boyunca içerik üreticilerine 1 milyar dolar ödeme yapacağını açıklaması gibi gelişmeler Snap’in bahsi geçen bu uygulamalar ile rekabetini sekteye uğratıyor.

Kaynak: Snap launches Story Studio, a standalone video editing app for mobile – The Verge