Skip to main content

Silikon Vadisi’ni terk ederek inzivaya çekilen Facebook’un eski yöneticilerinden Antonio García Martinez, medeniyetin 30 yıl içinde kaos ve çatışma içinde olacağına inanıyor.

Antonio García Martinez Silikon Vadisi’ni yakından tanıyan bir isim. Twitter‘da danışmanlık yaptı, AdGrok‘u kurdu, Facebook’ta ürün müdürü ve Goldman Sachs için stratejist olarak görev yaptı. Ancak bir süre önce Silikon Vadisi’ni terk ederek inzivaya çekilme kararı aldı. BBC, teknolojinin şekillendireceği geleceğin ütopik mi yoksa distopik mi olacağı sorusuna yanıt arayan ‘Secrets of Silicon Valley’ (Silikon Vadisi’nin Sırları) isimli iki bölümlük belgeselinde, Martinez’in aldığı bu kararın altında yatan nedenlere de yer verdi.

“Mermi paradan daha değerli olacak”

Belgeselde Martinez, teknolojinin dönüştüğü şeyin kendisini dehşete düşürdüğünü, bu yüzden işini bırakarak Seattle’ın kuzeyinde ormanlık bir alanda silahlarıyla birlikte münzevi bir yaşamı tercih ettiğini anlatıyor. Çünkü yakın gelecekte insanlığı işsizlikle tetiklenen büyük bir kaosun beklediğini, insanların paraya değil mermiye daha çok değer vereceği günlerin bizi beklediğini düşünüyor.

Silikon Vadisi’nin Sırları belgeseli için çarpıcı açıklamalarda bulunan Martinez, “İnanın ben gelecekten geliyorum. Daha yeni San Francisco adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an siz inanmayabilirsiniz ama gelmekte olan budur, hem de sürücüsüz bir kamyon gibi geliyor” sözleriyle tehlikeye dikkat çekiyor.

“Teknoloji ile siyaset arasında yarış var”

“İnsanoğlunun yarısı 30 yıl içinde işsiz kalacak” iddiasında bulunan eski Facebook yöneticisi, işlerin gitgide çirkinleşeceğini, isyan, kitlesel kaos ve silahlı çatışmaların bizi beklediğini düşünüyor ve ekliyor: “Farkında değilsiniz ama teknoloji ile siyaset arasında bir yarış var ve teknolojiciler açık ara önde… Biz daha tepki bile veremeden işleri yok edecek, ekonomiyi altüst edecekler… Teknoloji devrimi sadece sektörün en büyüklerinin işine yarar… Silikon Vadisi’nin daha iyi bir dünya inşa etme vaadi kötü sonuçlar doğurabilir ve aramızdan milyonlarca kişiyi kâbus gibi bir gelecek bekliyor olabilir.”

Martinez mühimmat stokluyor

2016’da New York Times en iyi satanlar listesine giren ‘Chaos Monkeys’ kitabını yayımlayan Martinez, bu otobiyografik kitapta Silikon Vadisi’nde neler olup bittiğini yazmıştı. Şimdi ise, küçük Orcas Adası’ndaki arsasını kendi kendisine yetebilecek şekilde tasarlamaya çalışıyor. Barınaklar, temiz su, tarımsal ürün ve hatta mühimmat stoklayan Martinez, “medeniyetin çöküşü” riskine karşı poligonlar bile kurmuş.

“Gelecekten korkuyorlar”

Martinez kendisinin inzivaya çekilen tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını, “gelecekten korkuyorlar” dediği birçok teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini ifade ediyor ve bu konuda haksız sayılmaz. Son zamanlarda Martinez gibi düşünenlerin sesi yükselmeye başladı. “İnsanlar -teknoloji konusunda- yeterince korkmuyor” diyen yapay zeka öncüsü Jeremy Howard ve kısa süre önce “yapay zeka insanoğluna savaş açabilir” diyen Elon Musk, Silikon Vadisi’nin gelecek konusunda pek iyimser olmayan ünlü simalarından ilk akla gelenler…